Yazılım Mühendisliği Bölümü (İng)

Akademik Kadro

 

 

Doç. Dr. Meltem ERYILMAZ (Bölüm Başkanı)

E-Posta: [email protected] 

Doç. Dr. Meltem Eryılmaz üniversite eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde tamamlayarak profesyonel iş hayatına Entek Bilgisayar’da satış müdürü olarak başlamıştır. Bu süreçte bilişim sektörünün öncü firmalarında satış direktörlüğü, yazılım müdürlüğü, bölge müdürlüğü görevlerini üstlenmiştir. Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden yüksek lisans derecesini alarak Ankara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü’nde doktorasını tamamlayan Eryılmaz 2001-2024 yılları arasında Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde veri madenciliği, veri tabanı yönetim sistemleri, eğitimde yapay zeka kullanımı, artırılmış gerçeklik, uzaktan eğitim, e-öğrenme, eğitimde inovasyon ve dijital dönüşüm alanlarında dersler vermiş ve akademik çalışmalar yapmıştır. Bu süreçte Avusturya  Applied Sciences Upper Austria Üniversitesi Yazılım Mühendisliği ve,  Polonya Lodz Universitesi Mathematics and Computer Science bölümlerinde konuk öğretim üyesi olarak dersler  vermiştir. 2022-2023 yılları arasında  TED Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak veri madenciliği dersi veren Eryılmaz’ın yayımlanmış pek çok bilimsel makalesi, yurt içi ve yurt dışı konferans bildirileri, kitap bölümleri, editörlükleri, gazete ve dergi yazıları bulunmaktadır. Çok sayıda yüksek lisans ve doktora öğrencisine akademik danışmanlık yapmış olan Eryılmaz, Ostim Teknik Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü’nde akademik çalışmalarına devam etmektedir.

InVicta Academy’nin kurucusu, Akademik Bilişim Vakfı (ABV) kurucu üyesi ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olan Eryılmaz, 24 Kasım 2022 tarihinde Brüksel’de yapılan seçimde, Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyi (The Council of European Professional Informatics Societies-CEPIS) Yönetim Kurulu’na Türkiye’yi temsil etmek üzere seçilmiştir. Eryılmaz evli ve iki çocuk annesidir.

     

 

Dr. Öğr. Üyesi Yücel TEKİN

E-Posta: [email protected]

Yönetim Lisans derecesini (1991) Kara Harp Okulu, Bilgisayar Mühendisliği lisans derecesini (1998) Ege Üniversitesinden almıştır. Yüksek Lisansını (2007) “Ders yönetimi bilgi sistemi destekli web tabanlı öğretimin kursiyerlerin akademik başarılarına ve web tabanlı öğretime yönelik tutumlarına etkisi” konulu tezi ile Ankara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünde tamamlamıştır. Doktora derecesini de Ankara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünden “Matematik öğretiminde robotik etkinliklerin öğrencilerin derse yönelik güdülenme, tutum ve başarılarına etkisi ve bir eğitim ortamı önerisi” konulu çalışması ile almıştır. Bilişimi ağları alanında en prestijli sertifika programı olan Cisco Yerel Akademisinin 2003 yılında kamusal alanda ilk kez kurulmasına öncülük etmiştir. Cisco tarafından eğitimde 10 yıllık hizmet ödülünü almıştır. Sağlık Bilimleri üniversitesi Gülhane Eğitim araştırma hastanesinde bilgi sistemlerini yöneticisi olarak görev yapmıştır. Eğitim teknolojisinin yeni ve etkin bir alanı olan robotik kodlama konusunda doktora çalışmalarına paralel olarak bir eğitim sistemi geliştirmiştir. Geliştirmiş olduğu robotik eğitim sistemi, danışmanlık yaptığı özel kolejlerde ve Güney Afrika Cumhuriyeti, Amerika ve Kanada gibi ülkelerde çeşitli okul ve okul zincirlerinde uygulanmaktadır. Robotik kodlama alanında dünyanın en prestijli yarışmalarından FLL, WRO ve FRC yarışmalarına takımlar hazırlayarak katılım sağlamıştır. Bu yarışmalarda Türkiye ve Dünya çapında önemli dereceler kazanmıştır. Çin’de düzenlenen WARC-2019’da takımıyla katıldığı WRO-Kurallı kategoride üçüncülük ödülü ve WRO tarafından 2019 yılında ilk kez düzenlenen online robotik kodlama yarışmasında Dünya Şampiyonluğu kazanmıştır.

     

 

Prof. Dr. Serdar MÜLDÜR

E-Posta: [email protected]

Prof. Dr. Serdar MÜLDÜR, 1984 yılında Naval Postgraduate School/USA Bilgisayar Bilimleri (Computer Science) bölümünden Yüksek Lisans (MS) derecesi ile mezun oldu. 1985-2000 yılları arasında kamuda, bilgisayar merkezinde, işletme mühendisi, proje mühendisi, işletme amirliği ve bilgi sistemleri daire başkanlığı görevlerinde bulundu. 1999 yılında Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde doktorasını tamamladı. 2004 yılında Doçent ünvanını aldı. 2000-2017 yılları arasında Havelsan A.Ş.’de, Komuta Kontrol ve Bilgi Sistemleri bölümünde Direktör ve Genel Müdür Yardımcısı olarak; MİLGEM-Milli Gemi ve Denizaltı Gemileri için Milli komuta kontrol yazılımlarının geliştirilmesi, askeri uçaklar ve uçakların yer kontrol birimleri için görev sistemi yazılımlarının geliştirilmesi, çeşitli kamu teşkilatları için yönetim bilgi sistemlerinin geliştirilmesi çalışmalarında görev yaptı. 2000-2018 yılları arasında çeşitli üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak; lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde dersler verdi. 2007-2019 yılları arasında savunma sanayii şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği, yönetim kurulu başkanlığı ve denetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Prof. Dr. Serdar MÜLDÜR’ün Ulusal ve uluslararası dergilerde bildirileri bulunmaktadır. İlgi alanları, Yazılım Mühendisliği, Yazılımda Kalite, Veri Tabanı uygulamaları ve Yönetim Bilgi Sistemleridir.

     

 

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Anıl MÜNGEN

E-Posta: [email protected]

Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Anıl Müngen OSTİM Teknik Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğretim üyesidir. Dr. Müngen lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır. Çok sayıda akademik yayına sahip olan Dr. Müngen, çok sayıda uluslararası akademik sempozyumda bildiri sunmuştur.

Dr. Müngen, on yılı aşkın süredir bilişim sektörünün öncü firmalarında yazılım geliştirmektedir. Bu süre içerisinde takım liderliği, proje yöneticiliği ve teknik müdürlük yapan Dr. Müngen ürettiği yazılımlar ile sektörün öne çıkan firmalarından birine öncülük etmiştir.

Dr. Müngen uluslararası en tanınan yayınevlerinden biri olan Springer tarafından basılmış bir kitapta bölüm yazarıdır. Dr. Müngen hem bilimsel hem de sektörel alanda büyük veri ve veri madenciliği uygulamaları ile ilgilenmektedir.

     

 

Dr. Öğr. Üyesi Maksat ATAGOZİEV

E-Posta: [email protected]

Lisans derecesini Kırgız Teknik Üniversitesi, Bişkek, Kırgızistan'dan Bilgisayar Mühendisliği alanında, Yüksek Lisans ve Doktora (Bilgisayar Mühendisliği ana dal ve Kontrol Sistemleri yan dal) derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara, Türkiye'den Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında almıştır. 


Araştırma alanları arasında akıllı ulaşım sistemleri, araç teknolojileri, araç manevra koordinasyonu ve çizelgeleme yer almaktadır.

  

     

 

 

Dr. Öğr. Üyesi Ramin ABBASZADİ

E-Posta: r[email protected] 

 

Dr. Ramin Abbaszadi, lisans eğitimini 1998 yılında Tabriz/İRAN Üniversitesinde Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümünde yaptıktan sonra, ortak bir programda Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi ve Tahran Mühendislik Fakültesinden Bilişim Sistemleri yüksek lisans almış ve ardından doktora derecesini Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 2022 yılında almıştır. Doktora tezini düşük çözünürlüklü özellik tanıma için uçtan uca evrişimli sinir ağı çerçevesi konusunda yazmıştır. İş hayatına başladıktan sonra, Dr. Ramin Abbaszadi birçok projede yurt içi ve yurt dışı yazılım mühendisi ve proje yöneticisi olarak görev yapmıştır. Yaptığı ve yürüttüğü bir çok proje şuan dünyanın farklı noktalarında aktif olarak çalışmaktadır. Bu kapsamda yaptığı önemli projeler şunlardır; İstanbul 3. Köprü Video Analiz Projesi (duran araç algılama, ters yön araç algılama, kişi algılama, araç kaza algılama, ve benzer algılamalar), Tünel  İçi Yapay Zeka Video Analiz projesi, Elektronik Mikroskop Görüntü İşlemleri Analiz Projesi (dünyanın bir çok yerinde aktif olarak çalışmaktadır), Güvenli Şehir Projesi (Araç plaka algılama ve okuma, araç marka model ve renk algılama, hız tespiti, kavşak kontrolü, trafik lamba ceza yönetimi, ve benzer analizler yapılmıştır. Şuan bu proje dünyadaki bir çok ülkede ve Türkiye içi çalışmaktadır), Yüz Tanıma Projesi (şuan aktif olarak İstanbul Zorlu alış veriş merkezinde kullanılmaktadır), KGYS Projesi. Bunların dışında birçok farklı projelerde de görev yapmıştır.

Araştırma Alanları: Bilgisayarlı Görü (Computer Vision), Görüntü işleme (Image Processing), Yapay Zeka (Artifical Intelligent), Nesne ve Yüz Tanıma (Object and Face Detection), Süper Çözünürlük (Super Resolution).

 

     

 

 

Arş. Gör. Mehmet BİLGİN

E-Posta: [email protected]

Mehmet Bilgin 1995 yılında Akşehir'de doğmuştur. 2017 yılında KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği’nden mezun olmuştur.

Lisans projesi olarak insan bedenini takip eden hexadrone geliştirmiştir. Çalışma hayatında endüstriyel işbirlikçi robot kollarını programlamış ve onlar için arayüz yazmıştır, makine öğrenmesi ve görüntü işlemeyle ürünlerin kalite kontrolünü sağlayan projeler geliştirmiştir.

Yüksek lisansını Necmettin Erbakan Üniversite'sinde Mekatronik Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır.

 

     

 

 

 

 

 

 

 

Arş. Gör. Behiye CANBAZ

E-Posta: [email protected]

Lisans eğitimini 2019 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünde tamamladı. 2023 yılında Gazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde Mobil Artırılmış Gerçeklik Teknolojileri üzerine yaptığı yüksek lisans tez çalışması ile yüksek lisansını tamamladı. Halen Gazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında doktora yapmaktadır.  2017-2019 yılları arasında Gazi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinde içerik geliştirme alanında çalıştı. 2019-2021 yılları arasında bilişim teknolojileri ve yazılım öğretmenliği yapmıştır. 2022 yılında Piri Reis Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. 2023 yılından itibaren Ostim Teknik Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Giyilebilir teknolojiler, uzaktan öğrenme ortamları, büyük veri konularında çalışmalar yapmıştır. Çeşitli konularda çalışmalarını devam ettirmektedir.