Yazılım Mühendisliği Bölümü (İng)

 

 

OSTİM Teknik Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencilerimiz,

Yazılım mühendisliği, bilgisayar bilimleri ve mühendislik prensiplerini kullanarak yazılım sistemlerini geliştiren, tasarlayan ve yöneten bir disiplindir. Bu disiplin, bireylerin, işletmelerin ve toplumların ihtiyaçlarına uygun çözümler üretmek için matematik, mühendislik prensipleri, bilgisayar programlama ve analiz yöntemlerini kullanır.

 

Bizim mezunlarımız, karmaşık problemleri çözmek için algoritmalar geliştirir, yazılım tasarlar, kodlar ve test ederler. Ayrıca, var olan yazılım sistemlerini bakımını yaparlar ve sürekli olarak iyileştirme ve güncelleme süreçlerini yönetirler.

 

Bu disiplin, teknolojik ilerlemenin ve dijital dönüşümün temel taşıdır. Bizim mezunlarımız, günlük hayatımızı kolaylaştıran, iş süreçlerini optimize eden ve iletişimi geliştiren çözümler sunarlar. Ayrıca, yazılım mühendisliği, yeni iş fırsatları yaratır ve ekonomik büyümeyi teşvik eder.

 

Yazılım mühendisliği bölümünde alacağınız eğitim sayesinde kurum ve kuruluşa artı değer katabilme, teknik yöneticilik yapabilme, mühendislik problemlerini analiz etme, sentezleme, modelleme ve çözümleme becerilerini kazanarak evrensel boyutta bilgi üreten, ürettiği teknolojiyi sanayiye aktarabilen, ülkemizin bilimsel ve teknolojik bilgi birikimine katkıda bulunabilecek düzeyde birikimli, okurken iş deneyimi kazanan yazılım mühendisleri olarak sizleri mezun etmek en büyük hedefimizdir.

 

Yazılım Mühendisliği mezunları olarak, Savunma Sanayi firmaları başta olmak üzere, Finans, Bilgi Güvenliği, Yapay Zekâ, Oyun ve Animasyon sektörü, Sanal Gerçeklik Artırılmış Gerçeklik (VR/AR) firmalarında; Yazılım Geliştirme Mühendisi, Yazılım Test Mühendisi, Yazılım Sistemi Tasarım Mühendisi, Veri Analisti gibi mesleklerde görev yapabilecek nitelikte olur.