Yazılım Mühendisliği Bölümü

 

OSTİM Teknik Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencilerimiz,

Yazılım Mühendisliği, son yıllarda hızla sayısallaşan dünyamızda, başta günlük yaşantımızı kolaylaştıran akıllı cihaz ve sistemler olmak üzere, savunma sanayisinde sağlık sektörüne, siber güvenlikten blok zincirine ve yapay zekâdan bulut bilişime kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir sektör haline gelmiştir. Yazılım mühendislerine duyulan ihtiyaç katlanarak büyümektedir.

Bölümümüz, bu ihtiyacı karşılayacak bilgi ve tecrübeye sahip deneyimli yazılım mühendislerini, mezun olduğu gün büyük ölçekli yazılımların geliştirmesinin her aşamasında görev alabilecek niteliklerde yetiştirmek amacıyla yola çıkmıştır. Bu amaç doğrultusunda bölüm müfredatımız yazılım sektörünün hızlı değişen gereksinimlerine paralel olarak sürekli güncellenmektedir.

Ostim Teknik Üniversitemizin genel bir farkı olarak, en önemli avantajınız eğitim süreciniz devam ederken “İşyeri Deneyimi Programı” kapsamında sürekli olarak sertör ile temas halinde kalmanız olacaktır. Bu sayede sektörün güncel uygulamalarına hazır olacak ve sektörde önemli iş bağlantıları edinebileceksiniz. Akademik eğitime paralel olarak sektörde edineceğiniz güncel uygulama deneyimi iş bağlantılarınız sizlere mezun olduğunuz gün iş bulma fırsatı sağlayacaktır.

Yazılım mühendisliği bölümünde alacağınız eğitim sayesinde kurum ve kuruluşa artı değer katabilme, teknik yöneticilik yapabilme, mühendislik problemlerini analiz etme, sentezleme, modelleme ve çözümleme becerilerini kazanarak evrensel boyutta bilgi üreten, ürettiği teknolojiyi sanayiye aktarabilen, ülkemizin bilimsel ve teknolojik bilgi birikimine katkıda bulunabilecek düzeyde birikimli, okurken iş deneyimi kazanan yazılım mühendisleri olarak  sizleri mezun etmek en büyük hedefimizdir.

Yazılım Mühendisliği mezunları olarak, Savunma Sanayii firmaları başta olmak üzere, Finans, Bilgi Güvenliği, Yapay Zekâ, Oyun ve Animasyon sektörü, Sanal Gerçeklik Artırılmış Gerçeklik (VR/AR) firmalarında; Yazılım Geliştirme Mühendisi, Yazılım Test Mühendisi, Yazılım Sistemi Tasarım Mühendisi, Veri Analisti gibi mesleklerde görev yapabilecek nitelikte olacaksınız.

Sizlere akademik derslerinizde ve sektöre dönük uygulamalı çalışmalarınızda sağlık, başarı ve mutluluklar dilerim.

 

Dr. Yücel Tekin

Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı