Yabancı Diller Bölümü

Akademik Kadro

 

   

Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet ULUDAĞ

E-posta: [email protected] 

Ahmet Uludağ Arizona Üniversitesi'nden Eğitim Liderliği ve Politika Çalışmaları alanında doktora derecesine sahiptir. Arizona State Üniversitesi'nde Müfredat Çalışmaları alanında Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Lisansını ise ODTÜ Yabancı Diller Eğitimi bölümünde tamamlanmıştır. Ankara’da Ostim Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. 20 yılı aşkın bir süredir proje ve programlar yönetiyor ve 2019'den bu yana Ostim Teknik Universitesi'nde görev çeşitli idari görevler yapmaktadır; Strateji Belgesinin yazılması, Ortak Dersler Bölüm Başkanlığı. Çalışmaları, eğitim liderliği ve dil politikaları ve online öğrenme ve değerlendirme üzerine yoğunlaşıyor. Çeşitli eğitim alanlarında eğitim materyalleri tasarlamaktadır ve bu materyalleri eğitimcilerin ve öğrencilerin kullanımı için geliştirmektedir. Eğitim araçları, özel eğitim araçlarından online dil öğrenme materyallerine kadar çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca TÜBİTAK’ta daire başkanlığı yapmıştır. Mart 2020'den bu yana Yabancı Diller Bölüm Bşk. görevini icra etmektedir.

 

       

 

   

Öğr. Gör. Coşkun H. DEMİR (Bölüm Başkan Yrd.)

E-posta: [email protected] 

Coşkun H. Demir ODTÜ İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunudur. İlkokuldan üniversiteye ve dil kurslarına varıncaya kadar birçok yerde görev yapmıştır. Öğretim görevliliğinde 6., öğretmenlikte 20. yılını tamamlamıştır. Eğitim alanında yüksek lisans yapmış olup doktora çalışmalarına devam etmektedir. Yurt dışında bulunmuş ve kısa süreli yaşamıştır. Harvard Üniversitesinde iki kez seminer vermiştir. Yayınlanmış birçok akademik makale, bildiri ve kitabı vardır. Başlıca araştırma konuları anket metodları ve müfredat geliştirme.

 

   

Öğr. Gör. M. Elif DOĞDU ÜÇEL (Bölüm Başkan Yrd.) 

E-posta: [email protected] 

Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olmuş (2014) ve aynı bölümde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır (2019). Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden pedagojik formasyon sertifikası, Cambridge Üniversitesi’nden CELTA öğretmenlik sertifikası almıştır (2015). 2015-2016 akademik yılında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü’nde ders vermiş, 2016-2020 yılları arasında Pınar Eğitim Kurumları lise bölümünde İngilizce öğretmenliği yapmıştır. 2020’de OSTİM Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.

 

     

Öğr. Gör. N. Selen SÖNMEZATEŞ (Genel Eğitim Koordinatörü) 

E-posta: [email protected]

 

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuş. Hukuk ve Medikal alanda çalışmalar yapmış Yeminli Tercüman olmuştur. 2021’de OSTİM Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 

 

       

Öğr. Gör. Sıla ÇALIŞ ULUSOY 

E-posta: [email protected]

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuş (2015) ve Atılım Üniversitesi İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır (2021). Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinden pedagojik formasyon sertifikası almıştır (2016). 2015-2018 yılları arasında dil sınıflarını YDT sınava hazırlamış ve 2018-2021 yıllarında ise özel okullarda İngilizce öğretmeni olarak çalışmaya devam etmiştir. Mart 2022’den itibaren OSTİM Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 

     

Öğr. Gör. Ruken UZUN

E-posta: [email protected]

Ruken Uzun, 2017 senesinde Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Aynı üniversite ve aynı bölümde 2021’de “Coleridge’ın Seçili Eserlerinde Doğaüstü Unsurlar ve Ceza” başlıklı teziyle yüksek lisansını tamamlamıştır. Lisans öğrencisi olduğu yıllarda iki sene boyunca Türkiye’de bir yayınevinde editör ve redaktör olarak çalışmıştır. Ekim 2021 tarihinden beridir OSTİM Teknik Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

 

     

Öğr. Gör. Hale Nur SÖYLER 

E-posta: [email protected]

Hale Nur Söyler Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili Öğretmenliğinden 2018 yılında mezun olmuş ve 2022 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır. 2018’den beri birçok farklı kurumda ve farklı yaş gruplarıyla çalışmıştır. 2021’den beri OSTİM Teknik Üniversitesi bünyesinde çalışmaktadır. Başlıca çalışma alanları öğrenci motivasyonu, kültürlerarası yeterlilik, çevrimiçi eğitim ve müfredat geliştirmedir.

 

     

Öğr. Gör. Ebru KÜRKÇÜ

E-posta: [email protected]

Ebru Kürkcü, Çankaya Üniversitesi İngilizce Mütercim-Tercümanlık Bölümü'nden 2017 yılında mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi  İngilizce Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Halihazırda  aynı bölümde doktora eğitimine devam etmektedir. Jessa Crispin'in Why I am not a Feminist?: A Feminist Manifesto (2017) adlı kitabını Türkçe'ye çevirdi ve farklı yaş gruplarından öğrencilere İngilizce özel ders verdi. Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği'nde yaklaşık iki yıl çevirmen olarak çalıştıktan sonra akademik kariyerine İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak başladı. 2022 yılının Mayıs ayından beri ise OSTİM Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü'nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

 

   

Öğr. Gör. M. Ezgi ALTINÖZ

E-posta: [email protected]

M. Ezgi Altınöz, Bilkent Üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı bölümünden 2020 yılında mezun olmuştur. Aynı üniversitenin Medya ve Görsel Çalışmalar bölümünden 2022’de yüksek lisans derecesini almıştır. Bilkent Üniversitesi’nde öğretim asistanlığı yapmıştır. 2022’de TEFL sertifikası almıştır. Aynı yıl OSTİM Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 

     

Öğr. Gör. Sena İlayda ALPAY

E-posta: [email protected] 

 

Sena İlayda Alpay Çukurova Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümünden 2018 yılında mezun olmuş sonrasında 2021 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2021 yılında Çukurova Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi doktora programına başlamış olup eğitimine halen devam etmektedir. 2022 yılında OSTİM Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Dil bilimi, toplum dil bilimi gibi alanlarda çalışmalarına devam etmektedir.

 

     

Öğr. Gör. Büşra PARLAR

E-posta: [email protected] 

Başkent Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun olmuş (2017), aynı bölüm ve aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır (2022). Cambridge Üniversitesi’nden CELTA sertifikası almıştır (2017). 2017 yılından itibaren farklı yaş grupları ile çalışmıştır. İngilizce öğretiminde Web 2.0 ve Web 3.0 araçlarının kullanımı ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. 2022 yılında OSTİM Teknik Üniversitesi’nde çalışmaya başlamıştır.

     

Öğr. Gör. Zahide Berfin YILMAZ

E-posta: [email protected] 

 

Zahide Berfin Yılmaz, 2018 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Temmuz 2018'de Romanya'da öğretmenlik kariyerine başladı. Aynı yıl Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ingilizce eğitimi bölümünde yüksek lisans programına başlayan Zahide Berfin Yılmaz, burada ingilizce hazırlık dersleri vermeye başladı. Zahide Berfin Yılmaz üniversitedeki bir yıllık kariyerinin ardından kariyerine özel bir okulda devam etti. Çoğunlukla çevrimiçi dil eğitimi, eğitmen ve öğretmen algıları üzerine çalıştı. Şu an itibariyle OSTİM Teknik Üniversitesi’nde eğitim vermektedir.

 

     

Öğr. Gör. Didem KOCABIYIK

E-posta: [email protected]

 

ODTÜ Felsefe (İngilizce) ve Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümlerini tamamlayarak lisans derecelerini almıştır. 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitü’sünden İngilizce Öğretmenliği Pedagojik Formasyon Sertifikasını almıştır. 2011 yılında İngiltere’de Comenius Asistanı olarak bir yıl süreyle görev yapmıştır. Çeşitli özel kurumların yanı sıra 2015 yılında Çankaya Üniversitesi Hazırlık Okulu’nda yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ve 2018-2021 yılları arasında ODTÜ Geliştirme Vakfı Ankara Okullarında lise kademesinde İngilizce öğretmeni olarak görev almıştır. Yüksek lisansını Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamlamıştır.