Yabancı Diller Bölümü

Hazırlık Eğitim Sistemi

Ostim Teknik Üniversitesi, uzman ve deneyimli akademik kadrosu ile öğrencilerimize en iyi ve kaliteli hazırlık programlarından birini sunmaktadır. Akademik ve sosyal işleviyle kaliteli bir eğitimin ayrılmaz bir parçası olan yabancı dil eğitimindeki amacımız, lisans programlarını İngilizce olarak sürdürebilmelerini sağlamak, mesleki literatürü İngilizce takip edebilmek ve öğrencilerin kendi alanlarındaki en son gelişmelere erişmelerini temin etmektir. Hazırlık okulunda öğrencilerimiz uluslararası kabul görmüş kriterlere dayalı Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve'ye bağlı modüler (A1-A2-B1-B2) bir eğitim programını takip ederler. 

Modüller 

Üniversitemizdeki İngilizce eğitimi, A1, A2, B1, B2 ve C1 seviyelerinde Avrupa Birliği dil yeterlilik ölçütleri doğrultusunda modüler olarak verilir. Hazırlık Okulu'ndaki akademik yıl, sekizer haftalık 4 modülden oluşur. Yerleştirme sınavlarının sonuçlarına göre, öğrencilerimiz (A1), (A2), ve (B1) seviyelerinden uygun seviyeye yerleştirilmektedir ve başladıkları yerden itibaren ilerlerler ve B2 seviyesinde yeterlilik kazanırlar. Her modül sonunda başarılı olanlar bir sonraki modülde bir sonraki seviyede devam ederler. Her modülde 4 haftanın sonunda bir vize, 8 haftanın sonunda ise final sınavı vardır.

Neden Modüler Sistem?

Modüler sistem, değişikliklere hızlı yanıt veren esnek bir yapıya sahiptir. Modüler sistem öğrencinin kendi hızında ilerlemesine ve başarısının sık ölçülmesine olanak tanır. Bu sistem, öğrenmek için zamana ihtiyaç duyan öğrencilere programı tekrarlama şansı verirken başlangıç seviyesinde öğrenenler için hızlı ilerleme fırsatı sunar.

Modüler sistem eğitim kalitemizi arttırmak için kullandığımız metotlardan biridir. 


2020-2021 AKADEMİK YILI 

Modül I      5 Ekim - 27 Kasım                                                

Modül II     7 Aralık - 29 Ocak 

Modül III    22 Şubat - 16 Nisan

Modül IV    26 Nisan - 18 Haziran                       


2020-2021 HAFTALIK PROGRAM 

Metot/Seviye                                          A1            A2           B1           B2

Senkron (Online)                                   20 saat     20 saat    20 saat    20 saat

Asenkron (Autonomous learning)       4 saat       4 saat      4 saat      4 saat 


Yerleştirme (Seviye Tespit) ve Yeterlik Sınavları

Kayıt yaptıran ve Hazırlık Programı'na devam edecek öğrencilerin tamamı, yerleştirme sınavına girerler. Yerleştirme Sınav sonuçlarına göre öğrenciler, dil seviyelerine bağlı olarak A1, A2, B1 veya B2 seviyelerinden birine yerleştirilir. Yerleştirme Sınavı'ndan 60 üzerinde puan alanlar muaf tutulmak için Yeterlik (Proficiency) Sınavı'na isteğe bağlı olarak girebilirler. Katılmak isteyen öğrenciler, kayıt işlemi sırasında Yeterlik (Proficiency) Sınavı'na girmek istediklerini belirtmek zorundadırlar. Yeterlik (Proficiency) Sınavı'ndan 60/100 alan öğrenciler Hazırlık Okulundan muaf olup lisans eğitimlerine devam ederler.