TUSAŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANINDAN ÜNİVERSİTEMİZİ ZİYARET

Türk Havacılık ve Uzak Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan Sanayi Dünyasının Üniversitesi OSTİM Teknik Üniversitesini ziyaret etti. OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek ve Üniversite akademik heyetinin katıldığı ziyarette TUSAŞ ve üniversite arasında geliştirilebilecek iş birlikleri görüşüldü. Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümünü bu yıl açan OSTİM Teknik Üniversitesinin müfredat çalımalarını detaylı bir şekilde dinleyen Bozdoğan, müfredata katkılarda bulundu.

“Çok Yetişkin, Yetkin Altyapısı Olan Bir Üniversite”

Prof. Dr. Rafet Bozdoğan ziyarete dair görüşlerini şu şekilde ifade etti:

“Çok yetişkin, yetkin altyapısı olan bir üniversitemizi ziyaret etmiş olduk. Ostim Teknik Üniversitesi gerçekten kendi ekosisteminde oluşturulmuş olan çok güzel bir yolda yürüyen, büyüyen, gelişen bir üniversite.  Biz Türk Havacılık ve Uzay Sanayii olarak OSTİM Teknik Üniversitesinin daha da ileriye gitmesi konusunda elimizden gelen desteği sağlamayı düşünüyoruz. Buradaki arkadaşlarımızın kendilerini genç ihtisas alanlarında yetiştirilmesi konusunu oldukça önemsiyoruz. Tabii ki mühendis ve teknik olan arkadaşlarımız da aranan birçok özelliklerin başında öncelikli olarak kendi branşları çok iyi bilmelerini arz ediyoruz. Yani mesleği ile ilgili konuları çok iyi bilmelerini arz ediyoruz.  Hangi meslekte hangi alanda çalışıyorlarsa çalışsınlar ister elektronik-bilgisayar İster malzeme -makine her neyse bu alanda çok iyi olsunlar istiyoruz.

Bir diğer konu ise bu arkadaşların bir işe çok iyi önem vermelerini, bilişim teknolojilerinde yetkili olmalarını, bilgiyi sanayide çok iyi kullanmalarını, yazılım ve donanıma çok iyi müdahale etmelerini arzu ediyoruz. Uluslararası alanda iletişimin sağlanması adına en az bir yabancı dili bilmelerini ve bu arada da dökümantasyon ve bu alanda da ar-ge araştırma çalışmalarını yapabilecek kabiliyeti erişmeleri istiyoruz.

Ülkemizde savunma sanayi ve havacılık sektörü henüz daha yeni yeni yetişiyor. İnanıyorum ki bu alanda çok ciddi iş alanları olacaktır. OSTİM Teknik Üniversitesinin mezunları bu dediğimiz kriterlere uygun bir şekilde kendilerini yetiştirdiklerinde bizim sektörlerde de çok güzel bir şekilde alan bulacakları kanaatindeyiz.

Akademisyen arkadaşlara emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyor ve herkese başarılar diliyoruz. İnanıyorum ki buradaki Meslek Yüksekokulunun temel amacı ana elemanlar hem bizim sektörümüzde hem de OSTİM'deki organize sanayi bölgesindeki firmalar için insan yetiştiren bir okul olduğu kanaatindeyiz. Öğrencilerin en güzel ihtiyaçlarını karşılayabilecek okul burası; çünkü burasının diğer Meslek Yüksekokullarından farkı hemen kapıdan caddenin öbür tarafına geçer geçmez gidip uygulama alanı yapabilmeleridir.

OSTİM Teknik Üniversitesinin en birincil bir şekilde öne çıkan tarafı doğrudan sanayiye, yani damardan giren bir ekosistemin içerisinde insan yetiştirdiği düşünüyorum. Çünkü bu habitat oluşmuş burada, bunu en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor. Meslek liselerinden mezun olan arkadaşların da daha iyi bir farkındalık oluşturabilmek için olayları, sistemleri daha iyi parçalayıp daha güzel düşünüp daha güzel sorgulayıp analiz edebilmeleri için bir Meslek Yüksekokulunda eğitim yapmalarını tavsiye ederim.  Bunun için de en en uygun üniversite olarak ben şu anda yaklaşımı itibariyle böyle bir habitat içerisinde olduğu için OSTİM Teknik Üniversitesini görüyorum. Gerçekten güzel bir altyapı, sinerji, güzel bir ekip var.  Her tarafı da laboratuvar zaten, caddeden çıktınız, burada 6000 firma var. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

İlgili Resimler