OSTİMTech'ten Prof. Dr. Banu Onaral'a Bilim Ödülü

OSTİM Teknik Üniversitesi, bilim dünyasında üstün başarılarıyla tanınan ve mühendislik alanında önemli katkılar sağlayan Prof. Dr. Banu Onaral'a bir bilim ödülü verdi.

Prof. Dr. Banu Onaral, uzun yıllar süren kapsamlı araştırmaları ve liderliğiyle bilim dünyasında önemli bir iz bıraktı. Biyomedikal mühendislik, nöroteknoloji ve sağlık bilimleri alanlarında yaptığı çalışmalarla tanınan Prof. Dr. Onaral, bilimsel bilginin ilerlemesine önemli katkılar sağladı.

OSTİM Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Bilim Ödülü Törenine Prof. Dr. Banu Onaral sağlık sebeplerinden ötürü katılamadı, Amerika’dan öğrencileri törene çevrim içi katılarak konuşma gerçekleştirdi. Bilim Ödülünü Prof. Dr. Banu Onaral adına öğrencisi Ortadoğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü Dr. Öğr. Üyesi Murat Perit Çakır’ın

Prof. Dr. Banu Onaral Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren Memet Nuri Demirağ’ın da torunudur. Memet Nuri Demirağ, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları inşaatının ilk müteahhitlerinden biridir. Türkiye’nin 10000 kilometrelik demiryolu ağının 1250 km’lik bölümünün inşasını gerçekleştirmiş ve bu nedenle kendisine Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Demirağ” soyadı verilmiştir. Demirağ, Türkiye’de ilk uçak fabrikasının kuruluşu, ilk sigara kâğıdı üretimi, ilk yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren, İstanbul Boğazı üzerine köprü yapılması, Keban’a büyük bir baraj yapılması düşüncelerini ilk kez gündeme getiren kişidir.

OSTİM Teknik Üniversitesi, bilimsel mükemmelliği teşvik etme ve destekleme misyonu doğrultusunda verdiği Bilim Ödülüyle bilim insanlarının ve araştırmacıların üstün başarılarını ödüllendirerek onların çalışmalarını desteklemeyi amaçlıyor.

İlgili Resimler