Makine

MYO Makine Programı geniş çalışma alanına sahip bir Makine Teknikerlik alanıdır.

Makine Teknikerliği, bilgisayar destekli tasarım ve üretimden, hat planlama alanlarına, denizcilikten, havacılığa kadar oldukça geniş bir çalışma sahasına sahiptir. MYO Makine Programı, günlük hayatta ve üretimde ihtiyaç duyduğumuz birçok donanım, makine, alet, cihaz, sistem ve süreçlerin tasarımı, üretimi ve bakım idamesi ile ilgilenen bir bölümdür.

Günümüzde sanayicilerimiz haklı olarak iyi bir eğitime sahip Makine Teknikerlerine şiddetle ihtiyaç duymaktadır. Söz konusu Makine Teknikerlerine ayrıca yurt içinde ve yurt dışında, gerek maddi açıdan gerekse kariyerlerinde kendilerini geliştirme ve yükselme açısından bir dizi olanaklar sağlanmaktadır. Bu kapsamda, OTÜ MYO Makine Programı öğrencilerine isteklerine bağlı olarak İngilizce hazırlık okutulmaktadır. 

Makine Teknikeri, geçerli, verimli, güvenli, ekonomik, çevreye ve etik değerlere saygılı bir şekilde tasarlama, üretim ve bakım idamesinde rol alan kişidir.  MYO Makine Programında mezun olacak öğrencilerin istihdam, iş ve kariyer alanları geniş bir yelpazeye ve ölçeğe yayılmış olup, müteakip tabloda bu alanlar belirtilmiştir.

Programın öğretim dili Türkçedir.

İstihdam Alanları

MYO Makine Programı en geniş çalışma alanına sahip bir Makine Teknikerliği alanıdır.

Makine Teknikerliği, bilgisayar destekli tasarım ve üretimden, hat planlama alanlarına, kara ve denizcilikten, havacılığa kadar oldukça geniş bir çalışma sahasına sahiptir. MYO Makine Programı, günlük hayatta ve üretimde ihtiyaç duyduğumuz birçok donanım, makine, alet, cihaz, sistem ve süreçlerin tasarımı, üretimi ve bakım idamesi ile ilgilenen bir bölümdür.

Günümüzde sanayicilerimiz haklı olarak iyi bir eğitime sahip Makine Teknikerlerine şiddetle ihtiyaç duymaktadır. Söz konusu Makine Teknikerlerine ayrıca yurt içinde ve yurt dışında, gerek maddi açıdan gerekse kariyerlerinde kendilerini geliştirme ve yükselme açısından bir dizi olanaklar sağlanmaktadır. Bu kapsamda, OTÜ MYO Makine Programı öğrencilerine isteklerine bağlı olarak İngilizce hazırlık okutulmaktadır.

Makine Teknikeri, geçerli, verimli, güvenli, ekonomik, çevreye ve etik değerlere saygılı bir şekilde tasarlama, üretim ve bakım idamesinde rol alan kişidir.

Bu kapsamda, MYO Makine Programında mezun olacak öğrencilerin istihdam, iş ve kariyer alanları geniş bir yelpazeye ve ölçeğe yayılmış olup, müteakip tabloda bu alanlar belirtilmiştir. 

Makine Programından Mezun Olacak Öğrencilerin İstihdam, İş ve Kariyer Alanları

OTÜ MYO Makine Programı Mezunlarının İstihdam, İş ve Kariyer Alanları

 • 3 boyutlu üretim yöntemleri ile üretim yapan fabrikalar
 • CNC Torna, Freze ve Integrex benzeri talaşlı şekil verme ile üretim yapan firmalar
 • Döküm, dövme gibi sıcak şekil verme yöntemleri ile üretim yapan işletmeler
 • Üretim sonrası kalite kontrol, tahribatsız muayene yapan işletmeler
 • CAD-CAM-3B Yazıcı operatörlüğü
 • Exktrüzyon ile üretim yapan fabrikalar
 • Kaynak proses uzmanlığı
 • Ham malzeme ve bitmiş ürün depo yöneticisi
 • Toz metalurjisi ile üretim yapan fabrikalar
 • Bakım, idame ve işletme konusunda faaliyet gösteren işletmeler
 • Matbaalar
 • Cam üretim tesisleri
 • Kaplama, polisaj, vakslama ve boya benzeri finish işlemleri yapan işletmeler
 • Boru bükme ile üretim yapan fabrikalar
 • Sac şekillendirme ile üretim yapan fabrikalar
 • Kompozit üretim teknolojileri ile üretim yapan fabrikalar
 • Üretim planlama birimleri
 • Plastik enjeksiyon ile üretim yapan işletmeler
 • Satış sonrası destek ve entegre lojistik birimleri
 • Elektrik motorlu makinelerin üretimini yapan fabrikalar
 • Ahşap, ağaç vb. işletmelerde üretim yapan mobilya vb. üretim birimleri
 • Otomotiv endüstrisi
 • Araç bakım servis destekleri
 • Tekstil üretim fabrikaları
 • Havacılık ve denizcilik birimlerinin üretim ve bakım sahaları
 • Soğuk şekillendirme birimleri
 • Test Laboratuvarları
 • Vinç, iş makineleri işletme ve bakım birimleri
 • Kauçuk, vulkan teknolojileri üretim birimleri
 • Atık dönüştürme sahaları
 • Bilgisayar destekli analiz birimleri
 • Otomatik kontrol ve otonom sistemlerin üretim ve montajını yapan birimlerde

Yukarıdaki tabloda yer alan Makine Teknikerliği iş alanında gerek Türkiye ölçeğinde gerekse Ankara ölçeğinde çok büyük bir istihdam açığı olduğu “İşkur 2017 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması İmalat Sektörü Raporu’nda” bulunmaktadır.   

Akademik Kadro

Kerim Çetinkaya  

Prof. Dr. Kerim ÇETİNKAYA

Isparta Sütçüler Belence Köyü’nde 1966 Yılında doğan Prof. Dr. Kerim Çetinkaya Lisans (1987), Yüksek Lisans (1989) ve Doktora (1995) eğitimlerini Gazi Üniversitesinde tamamlamıştır. 1995 Yılında Gazi Üniversitesi’nde Dr Öğretim üyesi, 1999 Yılı’nda Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde Doçent ve 2005 yılında Karabük Üniversitesi’nde Profesör olarak atandıktan sonra 2019 Yılı’nda Ostim Teknik Üniversitesi’nde çalışmaya başlamıştır. SCI dergilerde yayımlanmış 8 yayını, Hakemli Dergilerde 28 yayını, Bilimsel Toplantılarda tam metni yayınlanan 54 bildirisi, basılmış kitapları, ders notları bulunmaktadır.

     
İlhami Pektaş  

Dr.Öğr.Üyesi İlhami PEKTAŞ

ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede yüksek lisans ve Gazi Üniversitesi Makina Bölümünde doktora çalışmalarını tamamladı. Erkunt Döküm ve Makina fabrikası, Tübitak ve Mitaş’ta üst düzey yöneticilik, Ereğli Demir Çelik / Çelbor Boru fabrikasında Genel müdür olarak çalıştı. Japonya’da 6 ay yüzey işlem teknolojileri konusunda araştırmalarda bulundu. Demir ve Çelik Döküm, Çelik çekme, Dövme gibi Sıcak ve Soğuk şekillendirme , Yüzey kaplama teknolojileri, Isıl İşlem, Makina, Çelik konstrüksiyon İmalatı, AR-GE, Kalite, Laboratuvar, Test ve Gözetim gibi üretimin her safhasında çalıştı. Halen Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesinde koordinatör olarak görev yapan Pektaş, ülkemizde yerli üretim ve milli marka çalışmaları ile Milli sanayimizin gelişmesi için çalışmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında yayınlanmış çok sayıda bildiri, makale, sektör analizi, “Vücudumuzdaki Metalurji” ve “ Galvanizci Rehberi” kitapları bulunan Pektaş, İngilizce bilmektedir.

     
Muammer Kantarcı   

Dr.Öğr.Üyesi Muammer KANTARCI

Dr. Muammer KANTARCI,22.10.1952 Amasya Yenice köyünde dünyaya geldi.1970 Amasya lisesi fen bölümünden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Uçak Bölümünü kazandı.
1970 de girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesinden; 1974 Uçak Mühendisi,1977’de Uçak Yüksek Mühendisi ve 1982 ‘de de Dr Mühendis olarak mezun oldu. İş hayatına Sümerbank’ta başladı. Sümerbank’ta 1974-1977 tarihleri arasında İşletme Şefi, Planlama Şefi ve Planlama Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Bu dönemde Teknoloji Seçimi ve Transferi ile Proje Hazırlama, Değerlendirme ve Yönetimi konularında UNIDO’dan eğitim aldı. 1977-1982 yıları arasında İTU’ Makine Fakültesinde araştırma görevlisi ve doktor öğretim üyesi olarak çalıştı. 1982-1983 yıllarında Hava kuvvetlerinde yedek subay olarak askerliğini yaptı. 1983-1987 Yılları arasında Otomotiv sanayinde Mühendislik, AR-GE ve Fabrika müdürlüğü görevlerini yürüttü. 1987-1992 Yıllarında Türkiye’nin önde gelen Dış Ticaret sermaye Şirketlerinde Genel Müdür Yardımcısı(Genel Md Vekili) olarak çalıştı. 1992-1994 Yıllarında kendi şirketinde çalıştı. 1994-1997 Tarihleri arasında İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü yaptı. 1997-2001 yılları arasında Amerikan –Türk Joint Venture şirketini kurdu ve bu şirkette Satınalma ve Lojistik Direktörlüğü yaptı. 2001 ekonomik krizi sebebiyle Joint Venture Şirketi faaliyetlerine ara verince bu şirketten ayrıldı ve Bulgaristan’da Türk İş Adamının yatırımını tamamladı ve Şirketi iki yıl genel müdür ve Hissedarlar Kurulu Başkan vekili olarak Mayıs 2003’ e kadar yönetti. Mayıs 2003’te yurda döndü ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş.-TULOMSAŞ’ genel müdür olarak atandı. TULOMSAŞ’ta,General Motor’la yapılan Lisans antlaşmasını güncelleyerek TCDD’nin En güçlü Lokomotiflerinin üretimini başlattı.Bir yıl içinde TULOMSAS, cirosunu 60 Trilyon TL’den 320 Trilyon TL’ye çıkardı. IBB Başkanının talebi ve Başbakan’ın onayı ile IETT’ye ikinci defa genel müdür olarak atandı. Bu görev de yaklaşık iki yıl kaldı. Bu sürede Kadıköy–Kartal ve Otogar-Bağcılar metro projelerini başlattı; Kabataş-Eminönü Tramvay projesini tamamladı. 500 adet alçak tabanlı otobüs dizaynı ve alımı projesini gerçekleştirdi. METROBUS ve AKYOLBIL projelerini hazırladı. 2006 Yılı başında sağlık sebebiyle emekliye ayrıldı.
Dr.Kantarcı, başta Hızlı Tren Kongreleri olmak üzere Uluslararası Demiryolu, Toplu Ulaşım, UITP ve UIC kongrelerinde Ülkemizi katılımcı ve konuşmacı olarak temsil etti. TCDD’nın bir iştiraki olan ve TUVASAŞ ın arazisi içinde tesis edilen HYUNDAI-EUROTEM’in kuruluş çalışmalarını yürüttü. TUVASAŞ Yönetim Kurulu Başkan vekiliği görevine 2012 yılına kadar devam etti. 2014-2015(takriben 8 ay) TUBİTAK USETEG Komitesi üyeliği yaptı.
Akademisyen olarak onlarca eseri bulunan Dr. Muammer Kantarcı; editörlüğünü Prof Dr. Murat A. YÜLEK yaptığı ‘Designing Public Procurement Policy In DevolopinG Countries ‘adlı ve Springer tarafından Şubat 2012 de yayımlanan kitabın yazılmasında görev aldı. İyi derecede İngilizce, orta seviyede Bulgarca bilmektedir.

     

 
 

Dersler

Birinci Yıl

 

 1. Yarıyıl (Güz Dönemi)

Ders Kodu

Ders Adı

Teori

Uygu.

Kredi

AKTS

UHG151

Üniversite Hayatına Giriş

2

0

2

2

MAT101

Mesleki Matematik

2

0

2

2

TUR101

Türk Dili- I

2

0

2

2

ISG101

İş Sağlığı ve İş Güvenliği

2

0

2

2

YAD101

Mesleki İngilizce-I

1

2

2

3

MAK101

Makine Teknik Resim

1

2

2

5

MAK103

Bilgisayar Destekli Çizim

1

2

2

5

MAK105

İmalat Yöntemleri

1

2

2

4

MAK107

Malzeme

2

0

2

2

MES121

Girişimcilik Projesi-1

1

2

2

3

Toplam

15

10

20

30

 

Birinci Yıl

 

 1. Yarıyıl (Bahar Dönemi)

Ders Kodu

Ders Adı

Teori

Uygu.

Kredi

AKTS

UHG152

Geleceği İnşa Etme

1

0

1

1

TAR102

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I

2

0

2

2

TUR102

Türk Dili- II

2

0

2

2

YAD102

Mesleki İngilizce-II

1

2

2

3

BIL102

Bilgi ve İletişim Teknolojileri

1

2

2

3

MAK102

Mukavemet

2

0

2

2

MAK104

Bilgisayar Destekli Tasarım

1

2

2

3

MAK106

Kesici Takımlar ve Bağlama Elemanları

2

0

2

2

MAK108

CNC Programlama

1

2

3

3

MES122

Girişimcilik Projesi-ll

0

2

1

2

ISD122

İşyeri Deneyimi

0

7

3

7

Toplam

 

13

17

22

30

 

İkinci Yıl

 

 1. Yarıyıl (Güz Dönemi)

Ders Kodu

Ders Adı

Teori

Uygu.

Kredi

AKTS

TAR201

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II

2

0

2

2

YAD201

Mesleki İngilizce-III

1

2

2

3

MAK201

Ölçme ve Standardizasyon

1

0

1

1

MAK203

Makine Elemanları

3

0

3

3

MAK205

CAM-Bilgisayar Destekli Üretim

1

2

2

3

MAK207

Ekstrüzyon Kalıpçılığı

1

2

2

3

MAK209

Tersine Müh. ve 3 Boyutlu Üretim  

1

2

2

3

MAK211

Metal Kalıpçılığı

1

2

2

3

MAK213

Hidrolik-pnömatik

2

0

2

2

ISU221

İşyeri Uygulaması

0

7

3

7

Toplam

13

17

21

30

 

İkinci Yıl

 

 1. Yarıyıl (Bahar Dönemi)

Ders Kodu

Ders Adı

Teori

Uygu.

Kredi

AKTS

ISE 200

  İşyeri Eğitimi

0

40

20

30

Toplam

0

40

20

30

 

Ders İçerikleri

UHG 151 Üniversite Hayatına Giriş Dersi: öğrencilerimizin üniversite yaşamına uyum sağlaması için, akademik çalışmalar dışında sunulacak olan çeşitli etkinlik ve faaliyetlerden oluşan, üniversitedeki yeni ortama “keyifli” bir şekilde adapte olmayı amaçlayan bir programdır. Bu etkinlik ve faaliyetler, siz öğrencilerimizi etkin bir birey olarak, hedeflerinize ulaşmanızda yardımcı olabilecek, kişisel gelişiminize katkı sağlayacak programlar ile destekler. Sosyo-kültürel etkinliklerin yoğunlukta olduğu program sizlere haftalık “teneffüs” arası vererek, entelektüel merak, kültürel duyarlılık ve sorumluluk alma gibi konularda bir farkındalık yaratmayı, mesleki eğitiminizin yanı sıra sizlerin vizyonunu geliştirerek sizi topluma ve dünyaya “faydalı” bir birey olarak mezun etme gayesini taşır. 

Dersin Kodu/Adı :

UHG151/Üniversite Hayatına Giriş

Bölüm:

Makine

Yarıyıl

Teorik

Saat

Uygulama

Saat

Toplam

Saat

Toplam

Kredi

AKTS

Kredi

Ders

Dili

Ders Tipi:

Zorunlu/ Seçmeli

I.

2

0

2

2

2

Türkçe

Zorunlu 

Yarıyıl Ders Planı

Hafta

Konular

1

Önlisans eğitiminin amaçları

2

Bölüm tanıtımları

3

Kütüphane ve veri ulaşım semineri

4

Seminer (Merhamet ve tevazu)

5

Sinema gösterimi (olağanüstü gerçek hayat yolculuğu)

6

Türk Sanat Musikisi Konseri

7

Seminer (Lisan, edebiyat ve şiir üzerine)

8

Ara Sınav

9

Tiyatro gösterimi

10

Sinema gösterimi (tarih, biyoloji, ekoloji ve dilbilimi üzerine)

11

Sinema gösterimi (tarih, biyoloji, ekoloji ve dilbilimi üzerine)

12

Seminer (“İrade Yönetimi” üzerine)

13

Seminer (Hızlı Okuma & Aktif Öğrenme)

14

Seminer (dil, edep ve adap konulu)

15

Tiyatro gösterimi

16

Genel (Final) Sınav


 

UHG152 Geleceği İnşa Etme : Üniversite Hayatına Giriş Dersi’nin devamı olan bu ders kariyer planlama, mülakat süreçleri, imaj ve iletişim gibi konularda öğrencinin yetkinliğini artırmaya çalışarak, yüksek nitelikli kişiler yetiştirmeyi amaçlar. Ayrıca derste çeşitli seminerlerle bilim, teknik, sanayi, yaratıcı düşünme, Ar-Ge alanında yaşanan gelişmeler, öğrencilere rasyonel ve eleştirel düşünebilme, muhakeme yeteneği, akılcı çözümler üretebilme ve gelecekteki iş fırsatlarını değerlendirebilme bilgisini vermeyi hedeflemektedir. Bu ders temel bilimlerin ülkemizde gelişmesine katkı sağlayıp, öğrencilere uygulamalı araştırmalar yapma fırsatı vererek mevcut bilgi ve fikirleri yenileyip, zenginleştirmeyi ve meslek dallarının ihtiyacı olan elemanları yetiştirmeyi gaye edinmiştir.

 

Dersin Kodu/Adı :

UHG152/Geleceği İnşaetme

Bölüm:

Makine

Yarıyıl

Teorik

Saat

Uygulama

Saat

Toplam

Saat

Toplam

Kredi

AKTS

Kredi

Ders

Dili

Ders Tipi:

Zorunlu/ Seçmeli

Il.

1

0

1

1

1

Türkçe

Zorunlu 

Yarıyıl Ders Planı

Hafta

Konular

1

Kişilik Envanteri ve Kariyer Planlama

2

Uygulamalı İşe Alım ve Mülakat Teknikleri

3

İmaj ve İletişim

4

Aktif Öğrenme ve Aktif Öğrenme Teknikleri

5

Yaratıcı Yenilikçi Düşünme Teknikleri

6

Temel Girişimcilik/Sosyal Sorumluluk

7

Temel İşletme Yönetimi

8

Ara Sınav

9

Sanayi ve Teknoloji Tarihi/Ulusların Yükselişi/Türk Sanayi Tarihi

10

Türkiye ve Dünya Ekonomisi

11

Ar-Ge ve Yenilikçilik

12

Yapay Zeka ve İnsanlığın Geleceği

13

Dijital Dünya ve Değişen Yönetim Anlayışı

14

Çevresel Sürdürebilirlik

15

Türk Bilim İnsanları

16

Genel (Final) Sınav

 

MES 121 Girişimcilik Projesi l:  öğrencilerimiz girişimci ve proje yapıcı olabilmeleri için, işletmenin kuruluşu ve yönetimi, işletme muhasebesi, işletme kurma destekleri ve teşvikler, ArGe ve tasarım merkezleri faaliyetleri, proje destekleri gibi bilgileri alırlar.

Hava-deniz-raylı sistemler üzerine araç projesi, otonom araçlar, otomasyon –robotik sistemler, CNC-3B Yazıcılar üzerine projelerden birini seçerler, diğer programlardan benzer proje seçen öğrencilerle işbirliği yaparak bir takım oluşturup birlikte iş yapma deneyimine başlamış olurlar.

Dersin Kodu/Adı :

MES 121/Girişimcilik Projesi l

Bölüm:

Makine

Yarıyıl

Teorik

Saat

Uygulama

Saat

Toplam

Saat

Toplam

Kredi

AKTS

Kredi

Ders

Dili

Ders Tipi:

Zorunlu/ Seçmeli

I.

1

2

3

2

3

Türkçe

Zorunlu 

Yarıyıl Ders Planı

Hafta

Konular

1

Girişimcilik ve girişimci karnesi

2

Proje ve proje destekleyiciler

3

İşletme yönetimi

4

İşletme muhasebesi

5

Kobiler

6

Şirket kurma

7

Tasarım Merkezleri

8

Ara Sınav

9

Ar-Ge Merkezleri

10

 Teşvikler ve sermaye desteği

11

 Proje tipleri - hava araçları

12

Proje tipleri - otonom araçlar

13

Proje tipleri – CNC sistemleri-3B yazıcılar

14

Proje tipleri – robotik otomasyon

15

Bölümler arası işbirliği-ortak proje girişimi

16

Genel (Final) Sınav

 

MES 122 Girişimcilik Projesi ll:  öğrencilerimizin girişimci ve maker olabilmesi için, iş planı hazırlama ve zamanlama, iş planı analiz ve iş modelleme, maliyet hazırlama, teknik şartname ve özellikler belirleme, değerlendirme, faturalandırma, inovasyondan hayata geçirme, ticarileştirme, şirketleşme yönünden  topluma ve dünyaya “Girişimci” bir birey olarak mezun etme gayesini taşır.

Dersin Kodu/Adı :

MES 122/Girişimcilik Projesi ll

Bölüm:

Makine

Yarıyıl

Teorik

Saat

Uygulama

Saat

Toplam

Saat

Toplam

Kredi

AKTS

Kredi

Ders

Dili

Ders Tipi:

Zorunlu/ Seçmeli

I.

0

2

2

1

2

Türkçe

Zorunlu 

Yarıyıl Ders Planı

Hafta

Konular

1

Proje ön tasarım ve süreç tablosu

2

Proje hazır elemanları

3

Proje üretim elemanları

4

Proje maliyeti

5

Proje işyeri desteği

6

Proje genel destekleri

7

Proje modelleme - analizi

8

Ara Sınav

9

Fatura hazırlama-enflasyonla mücadele

10

İhale ilanı ve şartname hazırlama

11

İnovasyondan ticarileştirmeye

12

Tasarım tescil ve patent

13

Proje hayata geçirme analizi-şirketleşme

14

Proje sunumları

15

Proje değerlendirme - ödül

16

Genel (Final) Sınav

 

BİL 102 Bilgi ve İletişim Teknolojisi

Bilişim sistemleri, sistem ve uygulama yazılımlarının temelleri; veri girişi, işlenmesi, saklanması, çıktıya dönüşümü ve iletişimi; Windows ortamı; öğrenme yönetim sistemi; internet uygulamaları; uygulama yazılımlarının kullanımı: kelime işleme, elektronik tablolama, sunum yaratma, uygulamalar arasında entegrasyon ve veri paylaşımı. Programlamaya giriş. 

 

BİL 102 Bilgi ve İletişim Teknolojisi 

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teori

Uygulama

Kredi

AKTS

Bilgi ve İletişim Teknolojisi

BİL 102

2

3

1

2

2

3

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Bilişim teknolojileri ve Internet

  

2

Sistem Birimi - Sistem Yazılımları

  

3

Uygulama Yazılımları

  

4

Öğrenme Yönetim Sistemi (Moodle)

 

5

Word ile bir doküman hazırlamak

 

6

Bir dokümanı düzenlemek ve karakterleri biçimlemek

 

    7

Sihirbazlar ve şablonlar

 

8

Ara Sınav

 

9

Programlama temelleri ve giriş

 

10

Microsoft Excel’e giriş – bir hesap tablosu yaramak

 

11

Hesap tablosunun biçimleme ve görünümünü düzenleme

 

12

Formüller ve fonksiyonlar, istatistiksel analizler

 

13

Grafikler ve çizelgeler

 

14

Power Point’e giriş ve bir sunum hazırlamak

 

15

Bir dia gösterisi hazırlamak

 

16

Genel (Final) Sınav

 

 

TÜR 101 Türk Dili-I

Bilişim sistemleri, sistem ve uygulama yazılımlarının temelleri; veri girişi, işlenmesi, saklanması, çıktıya Dil Kavramı, Dil-Düşünce İlişkisi, Dil-Kültür İlişkisi, Dünya Dilleri (Köken ve Yapı Bakımından), Türk Dilinin Dünya Dilleri Arasındaki Yeri, Türk Dilinin Tarihsel Gelişimi, Türk Dilinin Yapısı, Türk Dilinin Ses Bilgisi, Günümüz Türkçesi, Yazma Eylemi ve Kompozisyon Bilgileri, Yazım Kuralları, Doğru İfade, Bilim Dili ve Bilim Dili Olarak Türkçe, Türk Şiiri ve Şiir Dili

 

TÜR 101 Türk Dili-I

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teori

Uygulama

Kredi

AKTS

Türk Dili-I

TÜR 101

1

2

2

0

2

2

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Dilin Tanımı ve Toplumsal Hayattaki Önemi

 

2

Dil-Düşünce İlişkisi

 

3

Dil-Kültür/Toplum İlişkisi

 

4

Dillerin Kökeni. Dünya Dilleri

 

5

Türkçenin Dünya Dilleri Arasındaki Yeri ve Önemi

 

6

Türk Dilinin Tarihi

 

7

Türkçenin Yapısal Özellikleri

 

8

Ara Sınav

 

9

Türkçenin Fonetiği   

 

10

Günümüz Türkçesinin Durumu

 

11

Yazı Dili ve Yazım Kuralları (Dilbilgisi Yönünden)

 

12

Yazı Dili ve Yazım Kuralları (Dilbilgisi Yönünden)

 

13

Yazı Dili ve Yazım Kuralları (Anlam Yönünden)

 

14

Yazı Dili ve Yazım Kuralları (Anlam Yönünden)

 

15

Bilim Dili Olarak Türkçe

 

16

Genel (Final) Sınav

 

 

TÜR 102 Türk Dili-II

 

Yazılı Anlatım, Yazılı Anlatımda Yöntem ve Plan, Yazılı Anlatım Uygulaması, Bilimsel Metinler (Makale-

Rapor -Eleştiri), Resmî Metinler (Dilekçe, Özgeçmiş), Edebî Türler, Deneme, Köşe Yazısı, Gezi Yazısı, Biyografi, Hikâye, Roman, Sözlü Edebiyat, Sözlü Anlatım ve İletişim

 

TÜR 101 Türk Dili-I

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Uygulama Saati

Laboratuvar Saati

Kredi

AKTS

Türk Dili-II

TÜR 102

1

3

0

0

2

2

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Yazılı Anlatımla İlgili Genel Bilgiler

Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri

2

Yazılı Anlatımda Yöntem ve Plan

Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri

3

Yazılı Anlatım Uygulaması

Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri

4

Bilimsel Araştırma Yazıları (Makale-Rapor-Eleştiri vs.)

Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri

5

Resmî Yazılar (Dilekçe-Özgeçmiş vs.)

Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri

6

Edebî Türler

Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri

7

Ara Sınav

 

8

Deneme, Köşe Yazısı

Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri

9

Gezi Yazsı                               

Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri

10

Biyografi

Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri

11

Hikaye

Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri

12

Roman

Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri

13

Sözlü Anlatım

Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri

14

Sözlü Edebiyat

Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri

15

Sözlü İletişimle İlgili Genel Bilgiler

Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri

16

Genel (Final) Sınav

 

 

TAR 102 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-l

İnkılap/devrim kavramı, Türk inkılabına yol açan etkenler ve Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş sebepleri,

Osmanlı İmparatorluğu’nu kurtarma çabaları,  fikir akımları, I dünya savaşı,  Mustafa Kemal’in Anadolu’ya geçişi ve kongreler, Türkiye büyük millet Meclisi’nin açılışı, kurtuluş savaşı, dış politika, Mudanya ateşkesi, Lozan konferansı.

  TAR 102 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teori

Uygulama

Kredi

AKTS

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

TAR 101

2

2

2

0

2

2

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

ATA 101 dersine giriş ve dersin tanıtımı, toplumları siyasal, sosyo-ekonomik, kültürel açılardan etkileyerek farklılaştıran inkılap-devrim, ihtilal, isyan gibi kavram ve süreçlerin tanıtılıp, incelenmesi.

 

2

Batı modernleşmesi çizgisinde 18-19. yüzyıllarda dünyanın önemli siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmelerinin genel hatlarıyla değerlendirilmesi: Coğrafi Keşifler sonrasında Avrupa, burjuvanın gelişimi ve kapitalizm, Fransız Devrimi, Viyana Kongresi ve Avrupa’da siyasi ittifak dengesinin oluşturulması.

 

3

Genel hatlarıyla 18. ve 19. yüzyıllarda Osmanlı Devleti sistemi ve toplum modelinin incelenerek, mevcut dünya düzeni içerisinde Osmanlı devletinin siyasi, ekonomik ve toplumsal durumunun irdelenmesi.

 

4

Türk İnkılabına uzanan süreç ve etkenler I: Osmanlı İmparatorluğu’nu kurtarma çabaları çerçevesinde denge politikaları ve fikir akımları.

 

5

Türk İnkılabına uzanan süreç ve etkenler II: Geleneksel Osmanlı yapısının modernleşme sorunsalı içinde reform hareketleri, Jön Türker’in mücadelesi, Birinci ve İkinci Meşrutiyet.

 

6

Türk İnkılabına uzanan süreç ve etkenler III:  20. yüzyılın hemen başlarında emperyalizmin paylaşım mücadelesi, Trablusgarp, Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı’nı ortaya çıkartan şartlar.

 

7

İmparatorluklar çağının sona ermesi: Birinci Dünya Savaşı, savaş yıllarında Osmanlı İmparatorluğu ve Ermeni Meselesi. Birinci Dünya Savaşı sonrasında imparatorluklar düzeninin yerine yeni bir dünya düzeni kuruluşu ve ulus-devletlere yöneliş

 

8

Ara Sınav

 

9

Mondros Ateşkesi sonrası: Osmanlı Devleti ve Mustafa Kemal Paşa, Anadolu’da işgallere karşı direniş hareketleri ve Kuvayı Milliye, yerel kongre iktidarları.

 

10

Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkışı ve kongrelere dayalı örgütlenme çalışmaları I.

 

11

Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkışı ve kongrelere dayalı örgütlenme çalışmaları II.

 

12

TBMM’nin kuruluşuna giden Anadolu’daki örgütlenme faaliyetleri. 

 

13

1921 Anayasası,  İstanbul-Ankara arasındaki iktidar mücadelesi ve Sevr Antlaşması.

 

14

Kurtuluş Savaşı.

 

15

Mudanya Ateşkesi.

 

16

Genel (Final) Sınav

 

 

TAR 201 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-ll

 

Cumhuriyetin ilanı ve siyasal sosyal kültürel inkılaplar ekonomik atılımlar. Lozan Barış Antlaşmasının çözüme ulaştıramadığı sorunlar ve bunların sonuçlandırılması Yeni düzene karşı hareketler. Çok partili hayat denemeleri ve sonuçları. Atatürk dönemi Türk Dış Politikası. İnönü dönemi ve İkinci Dünya Savaşı yılları Türkiye’nin çok partili hayata geçişi Demokrat Parti dönemi ve sonrası. Atatürkçülük ve Atatürk İlkeleri.

 

 TAR 201 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teorik

Uygulama

Kredi

AKTS

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

TAR 201

3

2

2

0

2

2

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Atatürk Dönemi Türk Siyasal hayatı Ankara’nın başkent yapılması Cumhuriyetin ilanı Halifeliğin kaldırılması

 

2

Atatürk Dönemi Türk Siyasal hayatı II 1924 1930

 

3

Atatürk Dönemi Türk Siyasal hayatı III 1931 1938

 

4

Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası I 1923 1930

 

5

Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası II 1931 1938

 

6

Atatürk Döneminde anayasal gelişmeler ve hukuk alanında gerçekleştirilen atılımlar

 

7

Ara Sınav

 

8

Atatürk Döneminde eğitim ve kültür alanında yaşanan gelişmeler

 

9

Atatürk Döneminde ekonomi alanında yaşanan gelişmeler

 

10

Atatürk İlkeleri I

 

11

Atatürk İlkeleri II

 

12

Atatürk İlkeleri III

 

13

Atatürk İlkeleri IV

 

14

Atatürk İlkeleri V

 

15

İsmet İnönü Dönemi 1938 1950

 

16

Genel (Final) Sınav

 

 

 

 

 YAD 101 Mesleki İngilizce-I 

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teori

Uygulama

Kredi

AKTS

Mesleki İngilizce-I

YAD 101

1

3

1

2

2

3


Dersin içeriği; İngilizce dilinin temel dilbilgisi konularını (articles, tenses, imperatives, pronouns and conjunctions gibi), yaygın kullanılan kelimeleri (daily routines, animals, common verbs and transport gibi) öğretmek ve A1 seviyesine uygun okuma ve dinleme parçalarını (introducing a friend and describing people gibi) anlayabilmelerini sağlamak için tasarlanmıştır.

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Dilbilgisi: Subject Pronouns Verb “To Be” Kelime: The Alphabet, Greetings, Countries and Nationalities Okuma & Dinleme: Introducing a Friend

 

2

Dilbilgisi: Indefinite Articles (A/ An) Singular and Plural Nouns Demonstrative Adjectives Kelime: Days, Months, Seasons Okuma & Dinleme: Describing People

 

3

Dilbilgisi: Have got/ Has got Possessive Adjectives Kelime: Family Members, Occupations/ Jobs Okuma & Dinleme: Getting an ID Card

 

4

Dilbilgisi: There is/ There are Some/ Any/ No Kelime: Common Objects Okuma & Dinleme: Inviting Someone to the Cinema

 

5

Dilbilgisi: Telling the Time Kelime: Cardinal Numbers, Ordinal Numbers, Dates Okuma & Dinleme: Understanding Numbers

 

6

Dilbilgisi: Simple Present Tense Kelime: Daily Routines Okuma & Dinleme: Interview with a Swimmer

 

7

Dilbilgisi: Present Continuous Tense Present Continuous Tense Compared with the Simple Present Tense Kelime: State Verbs Okuma & Dinleme: Band Auditions

 

8

Ara Sınav

 

9

Dilbilgisi: Imperatives Making Suggestions Kelime: Weather Conditions Animals Okuma & Dinleme: A Good Night’s Sleep

 

10

Dilbilgisi: Object Pronouns Possessive Pronouns One/ Ones Kelime: Asking for and Giving Directions Asking about Price Okuma & Dinleme: Giving Directions

 

11

Dilbilgisi: Simple Past Tense Kelime: Expressions with go, get, have Okuma & Dinleme: Christopher Columbus

 

12

Dilbilgisi: Past Continuous Tense Kelime: Common Verbs Okuma: The Rabbit and The Turtle

 

13

Dilbilgisi: Conjunctions: Because, So, But, And, Also, Or Kelime: Hobbies, Sports, Interests Okuma & Dinleme: Free Time

 

14

Dilbilgisi: Prepositions of Time and Place Kelime: Common Places Okuma & Dinleme: Trains and Travel

 

15

Dilbilgisi: Articles (a/ an/ the/ Ø) Kelime: Transport Okuma & Dinleme: Tour of London

 

16

Genel (Final) Sınav

 

 

YAD 102 İngilizce-II

Bilim, teknoloji, mühendislik, mühendis temel kavramları ve tanımları. Mühendislik tarihi. Mühendislik çalışma metodolojisi. Bilimsel çalışma kavramı ve basamakları. Mühendislik tasarım süreci kavramı ve basamakları. Mühendislikte problem çözme teknikleri. Mühendislik Bilimleri, Makine ve imalat Mühendisliği, Endüstri mühensiliği, sistem mühendisliği, yöneylem araştırması, bilgisayar mühendisliği, yazılım ve harita mühendisliği, metalurji ve kaynak mühendisliği, Malzeme, demir ve çelik dökümü, seramik mühendilsiği, Orman Mühendisliği  mekatronik ve  Otomasyon mühendisliği,   elektronik ve haberleşme mühendilsiği, otomotiv mühendisliği alanlarında temel teknik ingilizce terimler ve kavramlar.

 

 YAD 102 Mesleki İngilizce-II

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teori

Uygulama

Kredi

AKTS

Mesleki İngilizce-II

YAD 102

2

3

1

2

2

3 

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Bilim, teknoloji, mühendislik, mühendis temel kavramları ve tanımları.

 

2

Mühendislik tarihi. Mühendislik çalışma metodolojisi.

 

3

Bilimsel çalışma kavramı ve basamakları. Mühendislik tasarım süreci kavramı ve basamakları.

 

4

Makine ve imalat Mühendisliği

 

5

Endüstri mühensiliği, sistem mühendisliği,

 

6

yöneylem araştırması, bilgisayar mühendisliği,

 

7

Yazılım ve Harita mühendisliği,

 

8

Ara Sınav

 

9

metalurji ve kaynak mühendisliği,

 

10

Malzeme, demir ve çelik dökümü

 

11

seramik mühendisiği, Orman Mühendisliği

 

12

mekatronik ve  Otomasyon mühendisliği,

 

13

elektronik ve haberleşme mühendisiği,

 

14

otomotiv mühendisliği

 

15

Polimer mühendisliği

 

16

Genel (Final) Sınav

 

 

YAD 201 İngilizce-III

Mühendlilik çalışma alanları: Uçak ve uzay mühendisliği, Biyoloji mühendisliği, Tıp Mühendisliği,  Hidro Mühendislik, İnşaat Mühendisliği,   Elektrik Mühendisliği, donanım ve şebeke mühendisliği, İşletme Mühendisliği, Finans Mühendisliği,   Savunma Sanayi, Nükleer Mühendisliği, Taşıma ve Okyanus Mühendisliği, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği, Baskı ve Tersine Mühendisliği, Maden ve Jeoloji Mühendisliği, Tekstil Mühendisliği, Tarım Mühendisliği, Bilişim ve Sınır-Güvenlik Mühendisliği, Deniz Bilimleri ve Gemi inşa mühendisliği, Robot ve internet mühendisliği alanlarında temel teknik ingilizce terimler ve kavramlar. 

 

 YAD 201 İngilizce-III

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teori

Uygulama

Kredi

AKTS

Mesleki İngilizce-III

YAD 201

3

3

1

2

2

3

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Uçak ve uzay mühendisliği

 

2

Biyoloji mühendisliği ve Tıp Mühendisliği

 

3

Hidro Mühendislik, İnşaat Mühendisliği,   

 

4

Elektrik Mühendisliği, donanım ve şebeke mühendisliği,

 

5

İşletme Mühendisliği, Finans Mühendisliği,

 

6

Savunma Sanayi, Nükleer Mühendisliği,

 

7

Ara Sınav

 

8

Taşıma ve Okyanus Mühendisliği

 

9

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği,

 

10

Baskı ve Tersine Mühendisliği,

 

11

Maden ve Jeoloji Mühendisliği,

 

12

Tekstil Mühendisliği, Tarım Mühendisliği,

 

13

Bilişim ve Sınır-Güvenlik Mühendisliği

 

14

Deniz Bilimleri ve Gemi inşa mühendisliği

 

15

Robot ve  internet mühendisliği

 

16

Genel (Final) Sınav

 

 

 

ISG 101 İşçi sağlığı ve İş Güvenliği

 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (ISG) hakkında temel kavramlar. Ergonominin temel çalışma alanları. İş Güvenliği kavramı. İş kazalarının sebepleri, önleme modelleri, maliyetleriinin hesaplanması, soruşturması ve raporlanması. Meslek hastalığı kavramı, çeşitleri, önleme yöntemleri. Atölye ve laboratuvarlarda iş güvenliği yöntemleri. Kişisel koruyucular ve makine koruyucuları. Yangın ve patlamaları önleme yöntemleri. İlk yardımın esasları ve hedefleri. ISG Mevzuatı.

 

 ISG 101 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teori

Uygulama

Kredi

AKTS

İşçi sağlığı ve iş güvenliği

ISG 101

1

2

2

0

2

2

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

İş güvenliğine giriş ve kültür

 

2

İş güvenliğinin temel prensipleri.

 

3

İlk yardımın esasları ve hedefleri

 

4

İş kazaları ve tanımı. Nedenleri, çeşitleri ve önlemler

 

5

İş kazaları önleyici yöntemler

 

6

İş güvenliği ve ergonomi.

 

7

İş güvenliği materyalleri ve kullanımı

 

8

Ara sınav

 

9

Kaza zinciri ve Kaza Raporları

 

10

Yangın ve patlamaları önleme yöntemleri

 

11

Kaza istatistikleri ve kaza araştırması.

 

12

Çalışma alanlarına göre iş güvenliği

 

13

Meslek hastalıkları tanımı, çeşitleri, önlemler.

 

14

İşveren ve çalışan sorumlulukları

 

15

Mevzuat, yönetmelik ve standartlar

 

16

Genel (Final) Sınav

 


 

MAT 101 Mesleki Matematik

Koordinat sistemleri, Cebir kavramı, Polinom kavramı ve polinomlarla işlemler, Oran ve orantı kavramları ve uygulamaları, Denklem kavramı, Eşitsizlik kavramı, Toplam sembolü, çarpım sembolü, Dizi, sonlu dizi ve sabit dizi, dizilerin eşitliği Sayı dizilerinde dört işlemle, Aritmetik dizi,Geometrik dizi,Temel geometri, Çokgenler, Çember ve daire, Geometrik cisimler, Koordinat sistemleri, Konikler, Temel trigonometri, Trigonometrik fonksiyonlar, Fonksiyonlarda temel işlemler, Fonksiyon çeşitleri, Parabol ve grafiği.

 

 

MAT 101 Mesleki Matematik

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Uygulama Saati

Laboratuvar Saati

Kredi

AKTS

Mesleki Matematik

MAT 101

1

2

-

-

2

2

  

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

 

Kümeler, sayı sistemleri (Doğal Sayılar, Tamsayılar, Rasyonel Sayılar ve Gerçel Sayılar). Gerçel sayılar doğrusu ve aralık tanımı

 

 

Üslü ve köklü ifadeler, Mutlak Değer

 

 

Çarpanlara Ayırma ve Özdeşlikler

 

 

Oran-Orantı, Yüzde, Ortalama ve Olasılık Hesabı

 

 

I.Dereceden Denklemler ve Eşitsizlikler

 

 

Bağıntı, fonksiyon, fonksiyonun grafiği, koordinat sistemi, analitik düzlem, doğrunun denklemi ve analitik inceleme

 

 

Ara Sınav

 

 

Trigonometri, Trigonometrik Cetvellerin Kullanımı

 

 

Karmaşık Sayılar,  Karmaşık Sayılarda İşlemler

 

 

Fonksiyonlar

 

 

Fonksiyon Grafikleri

 

 

Polinomlar

 

 

Logaritma Bilgisi ve Logaritmik Fonksiyonlar

 

 

Düzlemsel Geometri (Üçgen, Dörtgen ve Çember)

 

15

Katı Cisimlerin Alan ve Hacim Hesapları

 

16

Final Sınavı

 


 

MAK 101 Makine Teknik Resim:

Makine Teknisyenliğinde Teknik Resim, Çizgilerin Anlamları, Teknik Yazı, Ölçülendirme Esasları, İzdüşüm Prensipleri, Görünüşlerin Çizilmesi, Kesit Görünüşler, Perspektif Resimler, Yüzey İşleme Sembolleri, Makina Malzemesi Sembolleri, Makina Montaj Resmi, Bağlama Elemanlarının  Çizimi, Kaynak Sembolleri, Boyut Toleransları, Geometrik Toleranslar.

 

 

MAK 101 Makine Teknik Resim

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teorik

Uygulama

Kredi

AKTS

 

Makine Teknik Resim

MAK 101

1

3

1

2

2

3

 

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Teknik Resme Giriş ve Teknik Yazı

 

2

Ölçülendirmenin Esasları ve Yassı Parçalar

 

3

İzdüşüm Prensipleri ve Görünüşler

 

4

Görünüşler

 

5

Kesit Görünüşler

 

6

Yüzey Pürüzlülüğü ve Yüzey İşleme Sembolleri

 

7

Ara Sınav

 

8

Perspektif Resimler

 

9

Makina Montaj Resmi

 

10

Bağlama Elemanlarının  Çizimi

 

11

Makina Elemanlarının  Çizimi

 

12

Makina Elemanlarının  Çizimi

 

13

Kaynak Sembolleri

 

14

Boyut Toleransları

 

15

Geometrik Toleranslar

 

16

Genel (Final) Sınav

 

 

 

MAK 105 İmalat Yöntemleri

 

İmalat Usulleri(İşlemleri), Talaşlı İmalatta Kullanılan Kesici Takım Gereçleri, Torna Tezgâhları ve Torna Tezgâhlarında Talaş Kaldırma İlkeleri, Matkap Tezgâhlarında Talaş Kaldırma İlkeleri, Freze Tezgâhlarında Talaş Kaldırma İlkeleri, Kılavuz ve Paftalarda Talaş Kaldırma İlkeleri.

 

MAK 105 İmalat Yöntemleri

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teorik

Uygulama

Kredi

AKTS

İmalat Yöntemleri

MAK 105

1

2

2

0

2

2

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Eğe, kesici çeşitleri, ölçme, kontrol ve markalama aletleri, kesme ilkeleri ve çeşitleri

 

2

Malzemeye uygun kesme takımları, ayaklı zımpara taşı tezgâhları, matkap bileme

 

3

Torna tezgâhlarını ve Torna tezgâhlarında talaş kaldırma ilkeleri

 

4

Matkap tezgâhlarında talaş kaldırma ilkeleri

 

5

Freze tezgâhlarında talaş kaldırma ilkeleri

 

6

Kılavuz ve paftalarla talaş kaldırma ilkeleri

 

7

Ara Sınav

 

8

Vargel tezgâhlarında talaş kaldırma ilkeleri

 

9

Planya tezgâhlarında talaş kaldırma ilkeleri ve genel imalat parça işlem uygulaması-1(Parça üzerinde markalama)

 

10

Taşlama tezgâhlarında talaş kaldırma ilkeleri ve genel imalat parça işlem uygulaması-

 

11

Döküm yoluyla imalat

 

12

Kaynaklı imalat

 

13

Yüzey pürüzlülüğü, kanal kalemi çeşitleri, açıları, bilenmesi, ölçü aletleri,

 

14

Makine raybası çeşitleri, tornada raybalama teknikleri, iş parçası rayba eş eksenli bağlama tekniği.

 

15

Diğer imalat yöntemleri

 

16

Genel (Final) Sınav

 


 

MAK 108 CNC Programlama

Bilgisayar destekli üretim konusunu bilen, CNC freze ve torna tezgâhlarını programlayabilen ve gerekli kodları hazırlayabilen, CAM programları hakkında kullanım bilgisine sahip ve CAM programında parçalar işleyerek CNC freze ve torna tezgâhları için veriler üretebilen öğrencileri yetiştirilmesi amaçlanmıştır.

 

 

MAK 108 CNC Programlama

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teorik

Uygulama

Kredi

AKTS

CNC Programlama

MAK 108

2

3

1

2

2

3

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

CNC freze ve torna tezgâhının özellikleri, kısımları ve çalışma prensipleri, tezgâh koordinat eksenleri, referans noktaları, kontrol panel çeşitleri, kontrol panel tuşları ve özellikleri

 

2

Kesici ve iş parçası malzemesi ilişkisi, Kesici çeşitleri, özellikleri ve kullanım yerleri, Takım telafi ayarları, Takım tutucular ve bağlama elemanları, Parçalar üzerindeki sıfır noktaları, Sıfırlamada kullanılan elemanların özellikleri, İşlenecek parçaya göre takımı sıfırlama, Takım ayarında kullanılan eleman ve özelikleri            

 

3

Kesme derinliği, işlem açısı ve ilerlemelerin verilmesi, Takım kaba işleme derinlik hesabı, Bağlama aparatları, Bağlama kontrol aletleri, İş parçası sıfırlama yöntemleri            

 

4

CNC freze ve torna tezgâhlarında programlama esasları, Konumlama sistemleri, İşlem ve hazırlık komutları, Yardımcı komutlar, Özel komutlar, CNC Freze ve Torna tezgâhlarında hareket sistemleri, Koordinat sistemleri, Hareket şekilleri, Kumanda tipleri, Eksenler

 

5

CNC frezede parça programlama    

 

6

CNC freze çevrimler kullanarak programlama Dikdörtgen cep frezeleme ve dairesel cep frezelem ve  CNC freze çevrimler kullanarak programlama Delik delme, delik genişletme ve klavuz çekme çevrimleri    

 

7

Ara Sınav

 

8

Alt programlama tekniği ve yapısı, CNC frezede alt program kullanarak programlama

 

9

CNC torna tezgâhlarında programlama esasları, konumlama sistemleri, işlem hazırlık ve yardımcı fonksiyonları

 

10

CNC tornada parça programlama

 

11

CNC tornada çevrimler kullanarak programlama

a.Alın tornalama çevrimi,

b.Boyuna tornalama çevrimi,

c.Kanal açma çevrimi,         

 

12

CNC tornada çevrimler kullanarak programlama

a.Profil kaba çevrimi,

b.Boşluk kanal çevrimi,

c.derin delik delme çevrimi,

d.diş açma çevrimi

 

13

Alt programlama tekniği ve yapısı, CNC tornada alt program kullanarak programlama

 

14

Ölçme ve Kontrol.

 

15

CNC sisteminin genel mantığı içerisinde bir asamble tasarlayacak ve üretecektir.

 

16

Genel (Final) Sınav

 

 

MAK 104 Bilgisayar Destekli Modelleme

Bu ders kapsamında öğrencilerimiz ikinci bir tasarım programı öğrenirler. 3B modellemenin genel kavramları. 3B dizaynda parça yaratma ve katı modelleme. 3B parçadan görünüşlerin çizimi. Montaj modelleme ve parçaların montajı. Yüzey modelleme.

 

MAK 104 Bilgisayar Destekli Modelleme

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teorik

Uygulama

Kredi

AKTS

Bilgisayar Destekli Modelleme

MAK 202

2

3

1

2

2

3

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Bilgisayar destekli teknik resme giriş.

 

2

Parametrik dizayn ve temel çizim fonksiyonları.

 

3

Ölçülendirmenin esasları.

 

4

Paralel izdüşüm ve görünüşler.

 

5

Kesit görünüşlerin çizimi.

 

6

Kesit görünüşlerin çizimi.

 

7

Ara Sınav

 

8

Üç boyutlu dizayn ve katı modelleme.

 

9

Katı modellemede kısıtların uygulanması ve ölçülendirme.

 

10

3B modelden 2B teknik resim elde etme.

 

11

Eğik eğilme ve normal kuvvet

 

 

12

Generative yüzey elde etme

 

13

Montaj modelleme ve parçaların montajı

 

14

Assembly oluşturma

 

15

3Boyutlu hareketli mekanizma tasarımı

 

16

Genel (Final) Sınav

 

  

MAK 209 Tersine Mühendislik ve 3 Boyutlu Üretim 

Tersine Mühendislik, tarayıcı sistemler, modelemele, 3b Yazıcılar, malzemeleri, FDM teknolojileri ve uygulamaları. 

 

MAK 209 Tersine Mühendislik ve 3 Boyutlu Üretim   

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Uygulama Saati

Laboratuvar Saati

Kredi

AKTS

Tersine Mühendislik ve 3 Boyutlu Üretim  

MAK 209

3

3

1

2

2

5

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Tersine mühendisliğe giriş

 

2

Tersine mühendislik metodoloji ve teknikleri-3-D laser tarayıcılarla otomasyon potansiyeli

 

3

Tersine mühendislik donanım ve yazılımı

 

4

Bir tersine mühendislik sistemi seçme

 

5

Tersine mühendislik tasarımı

 

6

Uygulamalar

 

7

Ara Sınav

 

8

3B Yazıcılar

 

9

Modelleme programları

 

10

Uygulama alanları

 

11

Hazır uygulamalar

 

12

3B Yazıcı malzemeleri

 

13

FDM teknolojileri

 

14

Dilimleme yöntemleri

 

15

Uygulamalar

 

16

Genel (Final) Sınav

 


 

MAK 102 Mukavemet

Mukavemetin Temel Kavramları, Malzemelerin Mekanik Özellikleri, Eksenel Normal Kuvvet Hali, Kesme Gerilmeleri ve Kesme Zorlanmaları, Eğilme Zorlanması, Elastik Eğri konularında bilgiler içermektedir.

 

MAK 102 Mukavemet

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teorik

Uygulama

Kredi

AKTS

Mukavemet

MAK 102

2

2

2

-

2

2


 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Kesit Alanlarının Özellikleri

 

2

Kesit Tesirleri ve Diagramları 

 

3

Mukavemetin temel varsayımları ve prensipleri

Elastik Eğrinin Belirlenmesinde Castigliano Yöntemi

 

4

Gerilme ve şekil değiştirme kavramları, Hooke yasası

Elastik Eğri ve İntegrasyon yöntemi 

 

5

Eksenel zorlanmalar 

 

6

Isıl Zorlanmalar, statikçe belirsiz sistemler 

 

7

Ara Sınav

 

8

İnce cidarlı iç basınçlı kaplar 

 

9

Kesme zorlanması 

 

10

Eğilme zorlanması 

 

11

Eğik eğilme ve normal kuvvet 

 

12

Kesmeli eğilme 

 

13

İnce cidarlı kesitlerde kayma gerilmesi, kayma merkezi 

 

14

Elastik Eğrinin Belirlenmesinde Castigliano Yöntemi

 

15

Moment Alan Yöntemi

 

16

Genel (Final) Sınav

 


 

MAK 201 Ölçme ve standardizasyon

Ölçüm araçları, kumpaslar. mikrometreler. kalibrasyon. Dijital veri toplama. Çekme deneyi. Yüzey pürüzlülüğü. mikroyapı. Spektrum analizi. Köprü devreleri ve değişken impedanslı algılayıcılar. Reoloji. Gürültü ve gürültü ölçme. profilometre. Temel analog elektronik ve boyut, basınç, akış, sıcaklık, ısı, kuvvet, şekil değiştirme, titreşim ve ses ölçümleri için yöntemler ve algılayıcılar.

 

 

MAK 205 Ölçme ve Kontrol Yöntemleri

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Uygulama Saati

Laboratuvar Saati

Kredi

AKTS

Ölçme ve standardizasyon

MAK 201

3

1

1

0

1

1

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Mühendislik ölçmelerinde temel kavramlar. Birim sistemleri ve birimler. Ölçme araçları.

 

2

kumpaslar

 

3

mikrometreler

 

4

Tahmin teorisi. Örnekleme. Chi-kare ve t-dağılımları. Güvenirlik/ anlamlılık aralıkları. 

 

5

Hipotez testleri. Deneysel verilere eğri uygulama.

 

6

Belgelendirme (üretim, lab ve hizmetler için)    

 

7

Ara Sınav

 

8

Sinyal işleme: Filtreler ve yükleme.

 

9

Sinyal işleme: İşlevsel kuvvetlendiriciler ve aktif filtreler

 

10

Köprüler ve “strain gage”ler. Maksimum akım ve sıcaklık kompanzasyonu

 

11

standartlar

 

12

Köprüler ve değişken impedanslı algılayıcılar.

 

13

Modülasyon: A/M Modülasyon. Demodülasyon. F/M Modülasyon.

 

14

Gürültü: Sinyal/Gürültü oranı. Güç spektral yoğunluğu

 

15

Gürültü kaynakları ve gürültü önleme. 

 

16

Genel (Final) Sınav

 


 

MAK 203 Makine Elemanları

Basit mukavemet konuları, perçinler, yapıştırma ve kaynak hesaplamaları, civatalar, hareket vidaları, yaylar, miller, yataklar, kavramalar, kaplınler, frenler, triboloji, düz ve helisel dişliler, konik ve sonsuz dişliler, kayışlar zincirler konularında teknıp hesapları yapıp boyut seçebilme.

 

MAK 203  Makine Elemanları 

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teorik

Uygulama

Kredi

AKTS

Makine Elemanları

MAK 203

3

3

3

-

3

3

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Mekanik sistemler, kavramlar

 

2

Kaynaklı birleştirmeler

 

3

Perçinler-yapıştırma-lehimleme

 

4

Civatalar, hareket vidaları

 

5

Yaylar

 

6

Miller

 

7

Yataklar

 

8

Ara Sınav

 

9

Kaplin, kavrama, frenler

 

10

Düz ve helisel dişli çarklar

 

11

Konik ve sonsuz vidalı dişli çarklar

 

12

Redüktörler, planet mekanizmaları

 

13

Triboloji, aşınma, yağlama

 

14

Kayış kasnak sistemleri

 

15

Zincir ve varyatörlü sistemler

 

16

Genel (Final) Sınav

  MAK 213 Hidrolik - Pnömatik

Bu derste oğrenci, bir probleme yönelik olarak makine programında aldığı derslere ait  tüm alt bileşenlerini kullanarak çözüm üretmek için, hidrolik sistemler, pnömatik sistemler, devreler, ve sistem elemanları üzerine bilgi alır.

 

MAK 208 Hidrolik- Pnömatik  

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teorik

Uygulama

Kredi

AKTS

Hidrolik - Pnömatik  

MAK 213

3

2

2

-

2

3

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Hidroliğin tanımı, tarihsel gelişimi, kullanım alanları 

 

2

Hidroliğin temel kavramları 

 

3

Hidroliğin temel prensipleri, hidrolik enerji dönüşümleri 

 

4

Hidrolik akışkanlar ve sızdırmazlık elemanları 

 

5

Hidrolik sistem ( Devre ) elemanları 

 

6

Hidrolik ve Pnömatik sistemlerde sembol okuma tekniği 

 

7

Ara Sınav

 

8

Basınçlı havanın dağıtılması 

 

9

Hidrolik devre tasarımı, çizimi, okunması ve uygulaması 

 

10

Hidrolik devre tasarımı, çizimi, okunması ve uygulaması 

 

11

Temel pnömatik devre tasarımı, çizimi, okunması ve 

 

12

uygulaması

 

13

İleri pnömatik devre tasarımı, çizimi, okunması ve uygulaması

 

14

Lojik pnömatik devre tasarımı, çizimi, okunması ve 

 

15

Basınç denetim valfleri ve yön valfleri

 

16

Genel (Final) Sınav

 


 

MAK 103  Bilgisayar Destekli Çizim

Karşılarına çıkan malzemelerin bilgisayar sistemi üzerinde teknik resmini çıkarmalarını sağlamak için (Çizim ekranı ve Çizim komutlarının öğrenilmesi), malzemeler veya makine elemanlarının katı modellemesini tasarlamak. (Katı modelleme komutlarının öğrenilmesi, loft ile,  sınır ile, katı modelleme) Tasarlamış oldukları elemanların montajını yapabilmek (montaj bileşenleri öğrenilmesi ekranı) ve yaptıkları montajı hareketlendirme (simülasyon) yapmalarını sağlamak.

 

MAK 103  Bilgisayar Destekli Çizim 

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teorik

Uygulama

Kredi

AKTS

Bilgisayar Destekli Çizim

MAK 103

1

3

1

2

2

3

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Malzemelerin teknik çizimi ile ilgili genel bilgiler.

 

2

Bilgisayar Destekli Katı Modelleme Dersine giriş.

 

3

Düzlemleri tanıma, Çizime giriş ve çizim komutlarının öğrenilmesi.(line, merkez çizgisi, çember, dikdörtgen…)

 

4

Çizim komutlarının öğrenilmesi.(Aynalama, Çoğaltma, Budama, Öteleme, ilişki gösterge v.b…komutları)

 

5

Katı Modellemeye giriş ve katı modelleme komutlarının öğrenilmesi(Ekstrüzyon, Döndürerek, Süpürerek, Loft ve Sınır İle katı oluşturma... Komutları)

 

6

Katı Modellemeye giriş ve katı modelleme komutlarının öğrenilmesi(Radius, Pah, Katı modelde çoğaltma komutları, kubbe, kabuk, draft… komutların öğrenilmesi)

 

7

Ara Sınav

 

8

Referans geometrisi komutu, Düzlemler, Görünümler ve Teknik resime geçiş

 

9

Kesit görünüşler ve Helisel eğrilerin oluşturulması

 

10

Makine elemanlarının çizim ve katı modellerinin oluşturulması ve fleks komutu ve sac levha hakkında bilgilendirme

 

11

Montaja giriş ve montaj komutlarının Öğrenilmesi(cıvata-somun, makine elemanlarının montajı)

 

12

Montaja giriş ve montaj komutlarının Öğrenilmesi(makine elemanlarının montajı)

 

13

Montaja giriş ve montaj komutlarının Öğrenilmesi(Doğrudan düzenleme komutlarının öğrenilmesi, u-joint, kayış- kasnak)

 

14

Montaj ve Hareket etütü (simülasyona giriş u-joint, piston biyel, zincir-kasnak,)

 

15

Referans geometrisi komutu, Düzlemler, Görünümler ve Teknik resime geçiş

 

16

Genel (Final) Sınav

 


 

MAK 205 CAM- Bilgisayar Destekli Üretim 

Bu derste oğrenci, bir yada birkaç CAM programı içerisinde, bir probleme yönelik olarak makine programında aldığı derslere ait  tüm alt bileşenlerini kullanarak çözüm üretir veya öğrendiği bilgi ve becerileri inovasyonla bütünleştirerek bir ürün ortaya koyar.

MAK 205 CAM-Bilgisayar Destekli Üretim

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teorik

Uygulama

Kredi

AKTS

CAM-Bilgisayar Destekli Üretim 

MAK 205

3

3

1

2

2

3

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Bilgisayar destekli üretimde tamamlayıcı unsurlar

 

2

 CNC Frezelerde kullanılan kesici takımlar ve frezeleme

 

3

 CNC Frezelerde parçaların tezgaha bağlanması,  Kontrol Üniteleri

 

4

 CNC Frezelerde Parça sıfırlama ve takım kalibrasyonu

 

5

 CNC tezgahlarının programlanması

 

6

CNC tornalarda kullanılan kesici takımlar

 

7

Ara Sınav

 

8

CNC tornalarda parçaların bağlanması

 

9

CNC Tornalarda Parça sıfırlama ve takım kalibrasyonu

 

10

 CNC tornalarda parçaların programlanması

 

11

CNC tornalarda parçaların bağlanması

 

12

Nümerik Kontrol, CNC tezgahlarının kullanım alanları, CNC tezgahlarının yapısı,

 

 

13

Bilgisayar Destekli Tasarım 'CAD', Bilgisayar Destekli Üretim 'CAM', CNC Frezelerde Kullanılan takım, tutucular ve kesici takımlar,

 

14

 Uugulama

 

15

 benzetim (simülasyon) programının kullanımı

 

16

Genel (Final) Sınav

 

 

MAK 106 Kesici Takımlar ve Bağlama Elemanları

Talaşlı imalâtta takım tezgâhı, kesici takım ve iş parçası malzemesi arasındaki ilişkiyi kavramak, Bağlama elemanları.

MAK 106 Kesici Takımlar ve Bağlama Elemanları

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teorik

Uygulama

Kredi

AKTS

Kesici Takımlar ve Bağlama Elemanları 

MAK 106

2

2

2

-

2

2

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Talaş kaldırma mekaniği ve talaş oluşumu

 

2

İşlenebilirlik kavramı ve işlenebilirlik parametrelri

 

3

Takım ömrü ve takım ömrü modelleri

 

4

Talaş kaldırmada kesme kuvvetleri, kuvvet ölçümü

 

5

Kesme parametrelerinin talaş kaldırmaya etkileri,

 

6

Isı ve sıcaklık dağılımı, sıcaklığın takım üzerine etkileri

 

7

Yüzey pürüzlülüğü ve ölçülmesi, yüzey kalitesinin hesaplanması

 

8

Ara Sınav

 

9

Kesici takım malzemeleri

 

10

İdeal takım özellikleri, takım geometrisi, talaş açısının etkileri

 

11

İş parçası malzemelerine göre ISO takım normları, Kesici uç ve takım tutucu standartları

 

12

Kesici takım seçim kriterleri ve takım seçimi

 

13

 Mekanik bağlama elemanları

 

14

 Hidrolik bağlama elemanları

 

15

CNC bağlama elemanları

 

16

 Genel (Final) Sınavı

 

 

MAK 107 MALZEME

 

Malzemelerin sınıflandırılması, Atomik yapı, atomlar arası bağlar, Brafis kafesi ve kafes sistemleri, Kristal hataları, X-ray analiz yöntemi, Allotropi, Metallerin mekanik özellikleri, Malzemelere uygulanan mekanik testler, Yayınım, Katılaşma, Metallerin özelliklerini iyileştirme yöntemleri, Soğuk ve sıcak deformasyon, Kırılma.

 

MAK 107 Malzeme

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teorik

Uygulama

Kredi

AKTS

Malzeme 

MAK 107

1

2

2

-

2

2

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Malzeme bilimi ve Malzemelerin sınıflandırılması. Malzeme seçiminde dikkat edilecek hususlar.

 

2

Atomik yapı, Atomik bağlar, Atomun yapısı, Periyodik tablo

 

3

 Kristal ve kristal yapılar. Basit kübik. Yüzey merkez kübik. Hacim merkez kübik. Hegzagonal sıkı paket yapılar.

 

4

Malzeme standartları

 

5

 Kristal kusurları. Noktasal, çizgisel (dislokasyonlar) ve yüzey hataları. Dislokasyonların önemi.

 

6

Isıl işlemler, X-ray Analizi, muayene yöntemleri

 

7

Ara Sınav

 

8

Metallerin mekanik özellikleri. Deformasyon mekanizmaları. Kayma, ikizlenme vd.

 

9

Malzemelere uygulanan mekanik test yöntemleri, Çekme, Basma dayanımı, Yorulma, Darbe çentik, Sertlik testi ve Sürünme testi

 

10

 Katılaşma, Çekirdekleşme ve büyüme, Soğuma eğrisi, Soğuk ve sıcak deformasyon, Kırılma, Çökelme sertleşmesi

 

11

Akıllı malzemeler

 

12

Polimer malzemeler

 

13

Ahşap malzemeler

 

14

Metal dışı malezemeler

 

15

Kompozit malzemeler

 

16

Genel (Final) Sınav

 

 

MAK 207 EKSTRÜZYON KALIPÇILIĞI

 

Plastiklerin tanıtılması, termoplastik ve termoset plastiklerin özellikleri ve çeşitleri. Plastiklerin kalıplama metotları. Enjeksiyon presleri ile kalıplamada plastik parçaların tasarımı. Plastik kalıp elemanlarının tasarımı. Plastik kalıpların soğutulması, plastik kalıp malzemeleri, yapım resmi veya orjinali verilen parçaların gerekli etüdleri yapılarak tekli veya çoklu kalıplarının tasarımı ve yapım resimlerinin çizimi.

 

MAK 207 Ekstrüzyon Kalıpçılığı

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teorik

Uygulama

Kredi

AKTS

Ekstrüzyon Kalıpçılığı 

MAK 207

3

3

1

2

2

3

 

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Plastik Hacim Kalıpçılığı

 

2

Plastiklerin Tanıtılması

 

3

Sıkıştırma Kalıplama Metodu

 

4

Transfer Kalıplama Metodu

 

5

Enjeksiyon Kalıplama Metodu

 

6

Enjeksiyon Kalıp Tasarımı

 

7

Termoset Plastiklerin Enjeksiyon Metoduyla Kalıplanması

 

8

Ara Sınav

 

9

Termoplastiklerin Enjeksiyon Metoduyla Kalıplanması

 

10

Plastik Taşıyıcılar

 

11

Plastik Kalıpların Isıtılması ve Soğutulması

 

12

Metal Enjeksiyon Kalıplar

 

13

Metal Ekstrüzyon Kalıplar

 

14

Kompozit Enjeksiyon-Transfer Kalıplar

 

15

Rotosyon KAlıplar

 

16

Genel (Final) Sınav

 


 

MAK 211 METAL KALIPÇILIĞI

Metal işleme kalıpları ve operasyonları, ürün analizi, şerit malzeme tasarımı, zımbalar, sac metal malzemeler, kalıp tasarımı ve kalıp operasyonları, çelik ve alaşımlarının sınıfları, kalıp imalatı ve üretim planlaması, kalıp maliyet hesabı. Plastiklerin tanıtılması, termoplastik ve termoset plastiklerin özellikleri ve çeşitleri. Plastiklerin kalıplama metotları. Enjeksiyon presleri ile kalıplamada plastik parçaların tasarımı. Plastik kalıp elemanlarının tasarımı. Plastik kalıpların soğutulması, plastik kalıp malzemeleri, yapım resmi veya orijinali verilen parçaların gerekli etüdleri yapılarak tekli veya çoklu kalıplarının tasarımı ve yapım resimlerinin çizimi.

 

MAK 211 Metal Kalıpçılığı

Ders Adı

Ders Kodu

Dönemi

Saati

Teorik

Uygulama

Kredi

AKTS

Metal Kalıpçılığı

MAK 211

3

3

1

2

2

3

  

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

Hafta

Konular

Ön Hazırlık

1

Sac metal kalıpçılığına giriş. Sac metal kalıpçılığı işlemleri

 

2

Saç metal kalıpları ve fonksiyonları

 

3

Sac metal kalıp tasarımları

 

4

Saç metal işleme makineleri

 

5

Delme ve kesme kalıpları

 

6

Şerit malzeme hazırlama Kalıp elemanları seçimi

 

7

Kalıp elemanları seçimi

 

8

Ara Sınav

 

9

Kalıp elemanları hesabı

 

10

Bükme kalıpları ve hesaplamaları

 

11

Çekme kalıpları

 

12

Kalıp yayları ve rondelalar

 

13

Ardışık kalıplar, şerit yerleşimi ve hesaplamaları

 

14

Malzeme ve yüzey işlemleri

 

15

Kalıp maliyet hesapları

 

16

Genel (Final) Sınav

 

 

İşyeri eğitimi derslerinin içerikleri ve uygulama yerleri 

Öğrencilerin OTÜ MYO Makine Programından mezun olabilmeleri için tam ve başarılı bir şekilde 2’nci, 3’ncü yarıyılda haftalık birer gün ve 4’ncü eğitim dönmeleri boyunca tam gün  işyeri eğitimi yapmaları zorunludur.

İşyeri Deneyimi ve İşyeri Uygulaması Eğitimi: Öğrenciler haftanın bir günü OSTİM Teknik Üniversitesinin uygun gördüğü ve önceden belirlenen prensipler ve ilkeler doğrultusunda Ankara merkez ve bağlı ilçelerinde yerleşik olarak bulunan bir fabrika / üretim biriminde uygulamalı olarak iş başı eğitimini gerçekleştirecektir.

İşyeri Eğitimi: Öğrenciler 4.dönemlerinde 14 hafta suresince OSTİM Teknik Üniversitesinin uygun gördüğü ve önceden belirlenen prensipler ve ilkeler doğrultusunda başta Ankara olmak üzere tüm illerimizde yerleşik olarak bulunan bir fabrika / üretim biriminde uygulamalı olarak iş başı eğitimini gerçekleştirecektir.

Ayrıca “OSTİM Teknik Üniversitesi” ile “OSTİM Kümeleri” arasında kalkınma ve gelişme işbirliği çerçevesinde yapılan işbirliği protokolü ve belirlenen temel esaslar çerçevesinde, Ankara’da yerleşik bir fabrika / üretim biriminde uygulamalı olarak stajını/iş başı eğitimini gerçekleştirilecektir. Bu staj/iş başı eğitimi esnasında öğrenciler eş zamanlı olarak “Makine Proje Yönetimi” dersini staj/iş başı eğitimi dersi olarak alacaklardır. Bu derste her öğrenci staj/iş başı eğitimi yaptığı fabrika / üretim biriminde karşılaşılan “Makine Tasarım, Üretim, Montaj ve Bakım” sahalarına yönelik problem alanları ile firmanın geliştirilmesi gereken yönlerini firma ile müştereken tespit edecek, bunlara ilişkin yeni nesil yaratıcı çözüm önerileri geliştirecek ve bir Makine Programı proje fikrini oluşturarak, bu fikri tasarlayacak, geliştirecek ve uygulama alanına yansıtacaktır. Alınan bu bir proje dersi staj/iş başı eğitimi performansı içerisinde değerlendirilecektir.  

İşyeri deneyimi, dersinde öğrenciler haftanın bir günü işyerinde deneyim ve gözlem yapar. Ön lisans öğrencileri bir dönem, lisans öğrencileri 3 dönem bu dersi iş ortamında alırlar. Meslek adaylarının bu derste yaptıkları görev ve etkinlikler, onlara deneyimli hamiler ve işyeri eğiticileri görev başında gözleme, öğrencilerle bireysel çalışma, sınırlı da olsa, kısa süreli uygulama olanağı sağlamalıdır. İşyeri deneyimi dersinde gerçekleştirilen etkinlikler, meslek adaylarına, deneyimli bir eleman olmalarını sağlayacak çeşitli beceriler kazandıracaktır.  Öğrencilerin gelecek deki mesleğini anlama ve mesleği oluşturan yeterlikleri kazanma yönündeki gelişmeleri, onlarla sıkı bir işbirliği içinde olan üniversite öğretim elemanları ile işinde deneyim kazanmış olan uygulama eğiticileri ve hamileri tarafından değerlendirilecektir.

İşyeri Deneyimi dönem planı

1.hafta

Dönem planı

2.hafta

Çalışanın İşyerindeki bir günü

3.hafta

İşyerinin kısımları       

 1. hafta

Tezgahların incelenmesi

5.hafta

Çalışma yöntemleri     

6.hafta

Ölçme araçları

7.hafta

Malzeme

8.hafta

İş kalıpları ve bağlama elemanları

 9.hafta

Tedarikciler-müşteriler

 10.hafta

Kalite kontrol

 11.hafta

Proje hazırlama

 12.hafta

Tasarım modelleme

 13.hafta

Kesici takımlar

 14.hafta

İşyeri deneyimi çalışmalarının değerlendirilmesi

 

İşyeri Uygulaması,  dersinde öğrenciler haftanın bir günü işyerinde uygulama yaparlar. Ön lisans öğrencileri bir dönem, lisans öğrencileri 3 dönem bu dersi iş ortamında uygular. Mesleğin adayları,  iş ortamını tanıma ve çalışma yerlerinde olup bitenlere tam olarak katılma olanağı bulacaklardır.  İşyeri uygulaması sırasında yapılacak çalışmalar, dönem başlamadan önce ve öğrenciler ile onlara kılavuzluk yapacak uygulama eğiticileri-hamilerinin görüşleri alınarak işyerine göre planlanır. Her işyerinin eko sistemi farklı olacağından dönem planı işyerinin eko sistemini tanıdıktan sonra hazırlanır, böylece her öğrencinin haftalık programlarında değişiklikler olabilir.

İşyeri Uygulaması dönem planı

HAFTA

Konular

 1. Hafta

 Dönem Planı

 1. Hafta

 Tasarım çalışmaları

 1. Hafta

 Modelleme çalışmaları

 1. Hafta

 Analiz çalışmaları

 1. Hafta

 Bağlama elemanları

 1. Hafta

 Kesici takımlar

 1. Hafta

 Kalıpçılık uygulamaları

 1. Hafta

 CNC-Freze uygulamaları

 1. Hafta

 CNC-Torna uygulamaları

 1. Hafta

 Montaj çalışmaları

 1. Hafta

 CAM çalışmaları

 1. Hafta

 Tedarikci firma araştırmaları

 1. Hafta

 Satınalma-sevk ve idare

 1. Hafta

 Değerlendirme

Duyurular

Bize
Sorun