Girişimcilik ve Liderlik Uygulama ve Araştırma Merkezi

Girişimcilik Karnesi

 

Girişimcilik Karnesi İş Süreci

1.Girişimcilik Karnesi Nedir?

Girişimcilik karnesi, üniversite bünyesindeki her bir öğrencinin, önceden belirlenmiş ya da sonradan kabul edilmiş bazı girişimcilik eylemlerine göre gösterdiği performansın değerlendirilmesine ve belirli bir aşamanın geçilmesi halinde ödüllendirilmesine imkan sağlayan bir takip prosedürüdür. Her bir öğrenci için birinci sınıftan itibaren tutulan kayıtlar, notlandırma ve ders müfredatından bağımsız olarak öğrencinin girişimcilik tekamülünü ve bunun seyrini belirler.

Girişimcilik Karnesi, OSTİM Teknik Üniversitesi öğrencilerinin;

  • Eğilim, beceri ve yeteneklerini, neler yapabileceğine dair sınırlarını , kendini ve hedeflerini keşfetmesi;

  • Çevresindeki ihtiyaç ve sorunları tespit etmeyi ve tanımlamayı öğrenmesi;

  • Nihayetinde ise kendi eğilim, beceri, yetenek ve hedefleri çerçevesinde kendinden insanlığa kadar uzanan her boyut ve aşamada karşılaştığı sorun ve ihtiyaçlar için çözüm üretme yolunda sorumluluk alarak harekete geçmesini sağlayacak girişimcilik ruhunu edinebilmesi için farklı seçeneklerle tasarlanmış bir deneyim programıdır.

Girişimcilik Karnesi;

  • Direkt bilgi edinme (ders, laboratuvar, uygulama) programı değildir,

  • Sadece ticari girişim değildir,

  • Ücretli bir program değildir.

Girişimcilik karnesi tamamen bir OSTİMTECH projesidir.

 

2.Girişimcilik Karnesinin Hedefi

Girişimcilik karnesinin temel hedefinde OSTİM Teknik Üniversitesi öğrencilerine girişimcilik zihniyeti, donanım ve becerisini kazandırmak vardır.

Öğrencilerin tasarım, üretim, örgütleme ve çözüm üretme odaklı olarak sektörde fark yaratmalarını sağlamak, kendi iş yerini açarak üretim ve hizmet sunmak istemeleri halinde, start-up kurma, iş ortağı edinme, projelendirme ve sermaye bulabilme gibi konularda tecrübe edinmelerini sağlamak girişimcilik karnesinin hedefleri arasındadır.

OSTİM Teknik üniversitesi olarak beklentimiz girişimcilik zihniyetine sahip öğrencilerimizin risk alabilen ve bunu yaparken gerçekci olabilen, zaman yönetimi konusunda yetkin, değişime açık, takım oyuncusu olabildiği kadar tek başına da insiyatif alabilen bireyler olmalıdır.

 

3.Girişimcilik Karnesi İçeriği

OSTİM Teknik Üniversitesi “Girişimcilik Karnesi Göstergeleri” olarak öğrencilere puan kazandıracak girişimcilik faaliyetlerinden oluşmaktadır. 

 Girişimcilik Karnesi Göstergeleri