Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanında bulunduğu kurum ve kuruluşa artı değer katabilen, teknik yöneticilik yapabilecek, mühendislik problemlerini analiz etme, sentezleme, modelleme ve çözümleme becerileri kazandırılmış, özgün araştırma yapabilen, evrensel boyutta bilgi üreten, ürettiği teknolojiyi sanayiye aktarabilen, bilgi ve tecrübesini toplum ve sanayi ile paylaşabilen, ülkemizin bilimsel ve teknolojik birikimine katkıda bulunabilecek, uygulamada da başarılı olacak ve OSTİM Teknik Üniversitesi’nin genel misyonunu ve vizyonunu benimsemiş ve özümsemiş Elektrik-Elektronik Mühendisi yetiştirmektir. 

Program, öğrencilere, Elektrik-Elektronik Mühendisliği sistemlerinin tasarımı, üretimi ve uygulanması da dâhil olmak üzere hem elektrik hem de elektronik sistemler alanında etkin bir şekilde çalışabilecekleri donanım ve becerileri kazandırmaya yönelik olarak hazırlanmıştır. Programda, genel olarak mühendislik ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile ilgili bilgilerin daha ilk yılda verilmesi suretiyle öğrencilerin meslekleri ile erkenden tanışmaları sağlanmaktadır. 

Akademik Kadro

Prof.Dr.Ali ÇOBAN

Prof. Dr. Ali ÇOBAN Lisans (1967), Yüksek Lisans (1968) ve Doktora (1971)’sını İngilterede Manchester Universitesinde Deneysel Nükleer Fizik alanında yapmıştır. Aynı üniversitede bir süre Research Associate olarak çalıştıktan sonra KTÜ Fizik Bölümüne Dr. Asistan olarak atanmıştır. 1976’da Doçent olarak çeşitli idari görevlerde bulunmuştur. 1982’de KTÜ’den ayrılarak Bahreyn Universitesinde görev almış ve 1986’da buradan ayrılarak Suudi Arabistan, Dhahran’da KFUPM, Research Institute’de görev almıştır. Burada,Temel Bilimler Araştırma Merkezinde (CAPS) Tandetron Parçacık Hızlandırıcısı (Tandetron) ve Nötron Üreticisi (NG) laboratuvarlarının kuruluşunda ve ARGE çalışmalarında Research Scientist olarak aktif rol almıştır. Bu hızlandırıcıların Temel Çekirdek Fiziği araştırmaları ve uygulamalı Çekirdek Fiziği araştırmalarında kullanılmaları için özellikle Tandetronda NRA, PIGME ve ERDA sistemlerini ve ayrıca, NG’de Nötron Uçuş Zamanı (TOF) sistemini kurmuştur. KFUPM, CAPS’de NG ve Tandetron Laboratuvarları’ndaki çalışmalarını Nötron Saçılmaları ve Nükleer Reaksiyonlar üzerinde yapmıştır. Ayrıca, burada NRA, PIGME ve ERDA gibi uygulamalı Nükleer Fizik araştırma sistemlerini kurmuş ve geliştirmiştir. Bu konularda çok sayıda yayınları ve konferans tebliğleri bulunmaktadır.

 

Eduge Mirzahan HIZAL

 

Mehmet YÜCEER

 

Osman DEMİRCİ

Dersler

Ders Adı

Bilgisayar Destekli Teknik Resim

Mühendisler için Kimya I

Mühendislik için Genel Fizik I

Mühendisler için Genel Matematik I

Akademik Amaçlı İngilizce I

Türkçe I

Etik ve Sosyal Sorumluluk

Is Sagligi ve Isci Guvenligi

Elektrik-Elektronik Mühendisliği ne Giriş

Mühendislik için Genel Fizik II

Mühendisler için Genel Matematik II

Bilgisayar Programlamaya Giriş

Akademik Amaçlı İngilizce II

Türkçe II

  Devre Teorisi -I

  Elektronik Devreler -I

Ataturk Ilkeleri ve Ink.Tarihi-1

Diferansiyel Denklemlere Giriş

Ozel Amacli İngilizce-I

Elektromanyetik Alanlar

  Devre Teorisi – II

  Elektronik Devreler- II

Elektromanyetik Dalgalar

Vektör Analizi ve Lineer Cebir

Ozel Amacli İngilizce II

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II

Sinyaller ve Sistemler

Sayısal Tasarım

Analog Tumdevreler

Teknik olmayan secmeli

Olasilik ve Istatistik

İleri Akademik İngilizce I

Gomulu Sistemler

Sayisal Sinyal isleme

Otomatik Kontrol Sistemleri

İleri Düzey Akademik İngilizce II

 

Duyurular