Bilgisayar Mühendisliği Bölümü (Türkçe)

Akademik Kadro

   

 

     

Doç. Dr. Yalçın Ata (Bölüm Başkanı)

E-Posta: yalcin.ata@ostimteknik.edu.tr

Lisans öğrenimini Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde (1998), Yüksek Lisans öğrenimini Gebze Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde (2000), Doktora öğrenimini ise Gazi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde (2010) tamamladı.

Çalışma hayatına 1999 yılında İstanbul Ulaşım AŞ.'de başladı, İstanbul Metrosu haberleşme ve scada sistemleri, Türkiye'nin ilk yerli tramvay aracı projelerinde çalıştı. Savunma Sanayii ile ilgili çalışmalarına 2003 yılında ODTÜ Teknokent'te başladı. 2004-2020 yılları arasında TÜBİTAK SAGE ve TÜBİTAK UZAY’da uzman araştırmacı,  başuzman araştırmacı ve enstitü müdür teknik yardımcısı olarak çalıştı. TÜBİTAK SAGE’de araştırmacı ve tasarım gruplarından sorumlu yönetici olarak çeşitli füze, füze alt sistemleri ve elektronik harp projelerine katkı sağladı. TÜBİTAK UZAY bünyesinde yer gözlem uydusu projesi ve optik sistemler araştırma altyapısı yöneticiliği yaptı. Ayrıca uydu sistemleri geliştiren TÜBİTAK UZAY ile uydu fırlatma sistemi geliştirmekte olan DeltaV Uzay Teknolojileri AŞ’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinin yanı sıra; Savunma Sanayi Başkanlığı bünyesinde oluşturulan stratejik füze projeleri İcra Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 2017 yılında Doçent oldu. Savunma ve uzay teknolojileri alanındaki tecrübesini çeşitli üniversitelerde verdiği derslerle gençlere aktarmaktadır. TÜBİTAK Projeleri, akademik dergiler ve kongrelerde hakemlik görevlerinde bulunmuştur. Çok sayıda ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır. İngilizce ve orta düzeyde Rusça dillerini bilmektedir. Çalışma alanları optik haberleşme, modülasyon teknikleri, optik türbülans ve infrared algılayıcılardır.

     
 

Prof. Dr. Serhan DAĞTAŞ

E-Posta: serhan.dagtas@ostimteknik.edu.tr

Prof. Dr. Serhan Dağtaş, 1971 yılında Isparta’da dünyaya geldi. Üniversite, özel sektör ve kamu sektörlerinde 28 yıllık tecrübeye sahip olan Prof. Dağtaş 1987’de İzmir Fen Lisesi’ni, 1991 yılında ise Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği programını tamamladı. Fulbright programı çerçevesinde A.B.D’ne gitmeye hak kazanan Prof. Dağtaş, Purdue Üniversitesi’nden yüksek lisans (1994) ve doktora (1998) diplomalarını aldı. Doktora eğitimi sonrası SIEMENS, PHILIPS gibi önde gelen teknoloji firmalarının araştırma-geliştirme birimlerinde görevler üstlendikten sonra 2002 yılından itibaren kariyerini akademik dünyada devam ettiren Prof. Dağtaş, A.B.D.’de Arkansas ve Kanada’da Waterloo üniversitelerinde görev yaptı. 2010 yılında profesör ünvanına hak kazanan Prof. Dağtaş SAP araştırma merkezinde baş araştırmacı olarak bir yıl geçirdi. 2011-2012 döneminde üniversiteden izinli olarak (sabbatical) TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde bulunan Prof. Dağtaş burada başkan vekilliği ve Enerji Enstitüsü müdürlüğü görevlerini yürüttü. Uzmanlık sahibi olduğu elektronik mühendisliği ve bilişim bilimleri dışında ar-ge stratejileri, teknoloji yönetimi, inovasyon ve ticarileştirme alanlarında da çalışmalara imza atan Prof. Dağtaş’ın uluslararası yayn ve bildirileri dışında kabul edilmiş 12 patenti bulunmaktadır.

     
Çağatay Büyükkoç  

Prof. Dr. Çağatay BÜYÜKKOÇ

E-Posta: cagatay.buyukkoc@ostimteknik.edu.tr

Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik  Elektronik Mühendisliği bölümünde  tamamlamıştır. Doktora eğitimini ise University of California’da Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde  tamamlamıştır.

2002 yılında Lucent Technologies INC’de müdürlük,2004 yılında ZTE,INC’de başkan vekilliği ve CEO danışmanlığı, 2008 yılında ise CISC’da teknik şef ve yönetim danışmanlığı görevlerini yürütmüştür. Son olarak AT&T isimli teknoloji firmasında Lead MTS, Director of RAN Evolution Architecture&Network Realization olarak görevine devam etmektedir.

     
 

Dr. Öğr. Üyesi Ramazan KOCAOĞLU

E-Posta: ramazan.kocaoglu@ostimteknik.edu.tr

Dr. Ramazan KOCAOĞLU, Ankara'da doğdu.  2009 yılında Gazi Üniversitesinde Lisans eğitimini tamamladı. 2009-2018 yılları arasında özel sektörde ağ ve bilişim güvenliği alanında danışmanlık ve yöneticilik yaptı. Özel sektör ve kamuda birçok projede görev alarak sektör tecrübesine sahip olan Dr. Kocaoğlu, 2012 yılında Gazi Üniversitesi Bilgisayar Bilimlerinde Yüksek Lisans, 2017 yılında Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Doktora eğitimini tamamladı. 2019 yılında Kırıkkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde ikinci lisans eğitimini tamamladı. 2018 yılında kurucusu olduğu şirketi ile kamuda ve özel sektörde birçok proje bitirmenin ve danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra, bilişim sektöründeki ihtiyaçları giderebilecek ürünler ve çözümler üretmeye devam etmektedir. Tübitak 1501 ve 1507 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programlarında proje yöneticiliği yapmaktadır. 2012-2020 yılları arasında çeşitli üniversitelerde misafir öğretim görevlisi olarak dersler vermektedir.

Dr. Ramazan Kocaoğlu’un Ulusal ve uluslararası dergilerde yayınları bulunmaktadır. İlgi alanları; Bilgisayar Ağları, Mobil ve Kablosuz Ağlar, Yeni Nesil Ağ Teknolojileri, Ağ ve Bilişim Güvenliği, Açık Kaynak Kodlu Sistemler ve Zeki Optimizasyon Teknikleridir.

 

     
   

Dr. Öğr. Üyesi Emine YAMAN

E-Posta: emine.yaman@ostimteknik.edu.tr

Dr. Emine Yaman 1982 yılında Tokat’ta doğdu. 2006 yılında Viyana Teknik Üniversitesi’nde (Vienna University of Technology, Austria) lisans, 2008 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2008-2015 yılları arasında Uluslararası Saraybosna Universitesi’nde (Saraybosna, Bosna Hersek) yüksek asistan olarak çalışmış ve 2015 yılında Viyana Teknik Üniversitesi’nde doktora çalışmasını tamamlamıştır. 2015-2019 yılları arasında yine Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görev yapmıştır. 2018-2019 yılları arasında ayrıca fakülte dekanı olarak çalışmıştır. Veri Madenciliği, Makine Öğrenmesi, Yapay Zeka alanlarında yayınları vardır. Birçok saygın bilimsel dergi ve konferans makalesinin incelenmesinde gönüllü yayın sorumlusu olarak hizmet veriyor.

     
   

Dr. Öğr. Üyesi Behçet Melih SARIBATIR

E-posta: behcet.saribatir@ostimteknik.edu.tr

Lisans (1979), Yüksek Lisans (1982) ve Doktora (1985) çalışmalarını ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’nde Kontrol Sistemleri, Elektrik Makinaları’nın tasarımı ve Rüzgar Enerji Sistemleri’nin Optimum Kontrolu üzerinde tamamlamıştır. Bir süre ASELSAN ve TÜBİTAK Araştırma Merkezi’nde Endüstriyel Kontrol Sistemleri üzerinde tasarım mühendisi olarak çalıştıktan sonra, Avustralya’da GEC ve Honeywell kuruluşlarında Yazılım Uzmanı olarak görev almıştır. Endüstriyel ve Askeri Elektronik Haberleşme ve Kontrol Sistemleri tasarımlayan ve üreten PAVOTEK Şirketi’nde Yazılım Mimarı olarak çalışmaktadır.

     
 

Dr. Öğretim Üyesi Ali Metin BALCI

E-posta: metin.balci@ostimteknik.edu.tr

Dr. Balci, 1986 yılında Deniz Harp Okulundan Kontrol Sistemleri dalından mezun oldu, 1991’de ABD Monterey / Kaliforniya’da bulunan Naval Postgraduate School’da Bilgisayar Bilimleri dalında Yüksek Lisansını tamamladı; 2000 yılında ise Boğaziçi Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Doktorasını aldı. 1996 yılında 3 ay süre ile Hamburg Teknik Üniversitesinde, 2004 yılında ise Connecticut Üniversitesinde 5 ay süre ile araştırma faaliyetlerinde bulundu. 

Deniz Kuvvetlerinde değişik tip Savaş gemileri ve Sahil Güvenlik botlarında görev yapan Dr. Balcı, Türk Deniz Kuvvetleri Yazılım Geliştirme Merkezi’nin (YAZGEM) ve Araştırma Merkezi Komutanlığının (ARMERKOM) kuruluşları esnasında çekirdek personel olarak görev aldı.  Bu görevleri esnasında aktif olarak birçok orta ve büyük ölçek ulusal ve uluslararası projede görev aldı, yönetti. Deniz Kuvvetleri K.lığı Araştırma Merkezi K.lığının 5 yıl Komutanı olarak görev yaptıktan sonra, bir yıl süre ile Dz.K.K.lığı APGE Daire Başkanlığı görevini yerine getirdi. 2013 yılında, Albay rütbesi ile kendi isteği ile emekli oldu.  2005-2007 yılları arasında NATO Napoli İtalya Deniz Üs K.lığında Muhabere ve Bilgi Sistemleri Planlama Şb. Müdürü olarak da görev yapan Dr.Balcı, NATO bünyesinde gemi ve karargahlarda çeşitli haberleşme ve bilgi işlem projeleri yürüttü. 

Emeklilik sonrası ARGELA bünyesinde çalışmaya başlayan Dr. Balcı, 1 Ağustos 2017 tarihinde ARGELA’da ARGE, Kamu ve Savunma Çözümlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevinden ayrılarak, yeni kurulan ULAK Haberleşme A.Ş.’nin ilk personeli ve  Genel Müdürü olarak görev yapmaya başladı. ULAK 4.5G Baz İstasyonu ve MİLAT (Milli Ağ Teknolojileri)’nin ürünleşmesi çalışmaları başta olmak üzere, azami oranda milli ve yerli imkanlar ile 5G ve 5G etkinleştirici teknolojiler konusunda uygulama ve ürün odaklı ARGE çalışmalarını, yönetti, yönlendirdi. 

Mart 2021 ayında ULAK Haberleşme AŞ’den ayrılan Dr. Balcı,  Haziran 2021 itibari ile Better Life Communication – BLC İletişim ve Güvenlik Sistemleri AŞ firmasını kurdu. Firmasında yerel ve global paydaşlar ile İletişim Altyapıları, Bulut Teknolojileri, Güvenlik sistemleri ve 4G/5G Dikey Uygulamaları konusunda projeler yapmakta, ARGE çalışmaları gerçekleştirmektedir.  

Eylül 2021 itibari OSTİM Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. 

     
    Arş. Gör. Mustafa Sami CÜCEN

E-posta: mustafasami.cucen@ostimteknik.edu.tr

1995 yılında Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2020 yılında mezun olmuştur. Lisans eğitimi sürecinde stajı programını 2018 yılında TÜRKSAT’ta, iş yeri eğitimi programını 2019 yılında HAVELSAN’da tamamlamıştır. Lisans tezi olarak C++ programlama dili ile ‘IP Çoklumedya Alt Sistemi Servisleri Şebeke Uygulamaları Görev Kritik Servislerde Medya Aktarma Sunucusu’ isimli proje geliştirmiştir. 2020 yılında Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği ana bilim dalında tezli yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Yüksek lisans tezi ile ilgili çalışmaları devam etmektedir.

     
Yarı Zamanlı ve Misafir Öğretim Üyelerimiz
     
 

Öğretim Görevlisi Faysal BAŞÇİ

E-posta:

Faysal Başçi akademi ve özel sektörde 20 yıldan daha fazla Ar-Ge ve Ar-Ge yönetimi tecrübesine sahiptir. 1999 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümünden mezun olduktan sonra aynı bölümden 2002 yılında Master derecesini aldı. Daha sonra 2002-2004 yılları arasında University of Central Florida’da Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde ve 2004-2006 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği bölümünde doktora çalışmalarını yürüttü. Mezuniyetinden itibaren, üniversitede araştırma görevlisi, sırası ile Meteksan Sistem, SDT A.Ş. ve LNL Teknoloji’de sistem ve yazılım mühendisi, proje yöneticisi Ar-Ge direktörü, Ürün Geliştirme Direktörü pozisyonlarında görev aldı. 2012 Yılından beri LNL Teknoloji’de CTO görevini yürütmektedir. Ayrıca GTENT (Global Telekomünikasyon ve Entegre Teknolojiler) AŞ’de yönetim kurulu üyeliği, Nanografi Nanoteknoloji firmasında yönetim kurulu danışmanlığı görevlerini yürütmektedir. Faysal Başçi’nin uzmanlık alanları IoT, Kenar Bilgi İşlem, Haberleşme Teknolojiler ve Endüstri 4.0’dır. IoT, telekomünikasyon ve giyilebilir cihazlar alanında birçok cihaz ve sistem tasarlamış ve bu alanda patentleri mevcuttur. Faysal Başçi bu görevlerinin dışında GTENT A.Ş. 5G Yeni Radyo grubunun yöneticisidir.