Bilgisayar Mühendisliği Bölümü (Türkçe)

Akademik Kadro

 

Dr. Öğr. Üyesi Rayan ABRİ (Bölüm Başkanı)

E-Posta: [email protected]

Dr. Rayan Abri Doktorasını Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden 2021'de bitirmiştir. Doktora programında, istenilen örüntüleri çıkarmak için derin otomatik kodlayıcı ve LSTM ağlarına odaklanmıştır. Yüksek Lisans eğitimini derece ile Hacettepe Üniversitesi'nde, Aralık 2014'te tamamlamıştır. Lisans eğitimini Azad Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği programında yapıp okul birincisi olarak tamamlamıştır.

Dr.Rayan Abri, uzay ve savunma şirketlerinde yapay zeka ürünlerinin mimari tasarımında kritik bir rol oynamaktadır. Özel sektörde makine öğrenmesi ve derin öğrenme tabanlı proje konusunda birçok projeye odaklanarak yapay zeka uzmanı olarak çalışmaktadır. Dr.Rayan Abri çeşitli video ve görüntü işleme ve Sayısal Analiz projelerinin teknik liderliği yapmaktadır.


 

 

Prof. Dr. Ali SEBETCİ

E-Posta: [email protected]

Lisans ve yüksek lisans derecelerini sırasıyla 1994 ve 1999 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi'nden, doktora derecesini 2004 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden aldı. 2007 ve 2008 yılları arasında Almanya, Dresden Leibniz Katı Hal Fiziği ve Malzeme Araştırmaları Enstitüsü'nde misafir bilim insanı ve 2008 ve 2009 yılları arasında ABD Kaliforniya Üniversitesi, Riverside Kampüsü Kimya Bölümünde doktora sonrası araştırmacı olarak bulundu. Türkiye’de 13 yıl çeşitli üniversitelerinin Bilgisayar ve Makine Mühendisliği Bölümlerinde öğretim üyesi olarak çalıştı. Uzmanlık alanı hesaplamalı kimyasal fizik olan Dr. Sebetci’nin SCI(E) kapsamında yayınlanmış 18 özgün makalesi, İngilizce dilinde yayınlanmış bir kitap ve bir kitap bölümü ve uluslararası konferanslarda sunulmuş çok sayıda bildirisi bulunmaktadır.


 

Prof. Dr. Serhan DAĞTAŞ

E-Posta: [email protected]

Prof. Dr. Serhan Dağtaş, 1971 yılında Isparta’da dünyaya geldi. Üniversite, özel sektör ve kamu sektörlerinde 28 yıllık tecrübeye sahip olan Prof. Dağtaş 1987’de İzmir Fen Lisesi’ni, 1991 yılında ise Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği programını tamamladı. Fulbright programı çerçevesinde A.B.D’ne gitmeye hak kazanan Prof. Dağtaş, Purdue Üniversitesi’nden yüksek lisans (1994) ve doktora (1998) diplomalarını aldı. Doktora eğitimi sonrası SIEMENS, PHILIPS gibi önde gelen teknoloji firmalarının araştırma-geliştirme birimlerinde görevler üstlendikten sonra 2002 yılından itibaren kariyerini akademik dünyada devam ettiren Prof. Dağtaş, A.B.D.’de Arkansas ve Kanada’da Waterloo üniversitelerinde görev yaptı. 2010 yılında profesör ünvanına hak kazanan Prof. Dağtaş SAP araştırma merkezinde baş araştırmacı olarak bir yıl geçirdi. 2011-2012 döneminde üniversiteden izinli olarak (sabbatical) TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde bulunan Prof. Dağtaş burada başkan vekilliği ve Enerji Enstitüsü müdürlüğü görevlerini yürüttü. Uzmanlık sahibi olduğu elektronik mühendisliği ve bilişim bilimleri dışında ar-ge stratejileri, teknoloji yönetimi, inovasyon ve ticarileştirme alanlarında da çalışmalara imza atan Prof. Dağtaş’ın uluslararası yayn ve bildirileri dışında kabul edilmiş 12 patenti bulunmaktadır.

 

Prof. Dr. Çağatay BÜYÜKKOÇ

E-Posta: [email protected]

Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik  Elektronik Mühendisliği bölümünde  tamamlamıştır. Doktora eğitimini ise University of California’da Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde  tamamlamıştır.

2002 yılında Lucent Technologies INC’de müdürlük,2004 yılında ZTE,INC’de başkan vekilliği ve CEO danışmanlığı, 2008 yılında ise CISC’da teknik şef ve yönetim danışmanlığı görevlerini yürütmüştür. Son olarak AT&T isimli teknoloji firmasında Lead MTS, Director of RAN Evolution Architecture&Network Realization olarak görevine devam etmektedir. 


 

Dr. Öğr. Üyesi Ramazan KOCAOĞLU

E-Posta: [email protected]

Dr. Ramazan KOCAOĞLU, Ankara'da doğdu.  2009 yılında Gazi Üniversitesinde Lisans eğitimini tamamladı. 2009-2018 yılları arasında özel sektörde ağ ve bilişim güvenliği alanında danışmanlık ve yöneticilik yaptı. Özel sektör ve kamuda birçok projede görev alarak sektör tecrübesine sahip olan Dr. Kocaoğlu, 2012 yılında Gazi Üniversitesi Bilgisayar Bilimlerinde Yüksek Lisans, 2017 yılında Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Doktora eğitimini tamamladı. 2019 yılında Kırıkkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde ikinci lisans eğitimini tamamladı. 2018 yılında kurucusu olduğu şirketi ile kamuda ve özel sektörde birçok proje bitirmenin ve danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra, bilişim sektöründeki ihtiyaçları giderebilecek ürünler ve çözümler üretmeye devam etmektedir. Tübitak 1501 ve 1507 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programlarında proje yöneticiliği yapmaktadır. 2012-2020 yılları arasında çeşitli üniversitelerde misafir öğretim görevlisi olarak dersler vermektedir.

Dr. Ramazan Kocaoğlu’un Ulusal ve uluslararası dergilerde yayınları bulunmaktadır. İlgi alanları; Bilgisayar Ağları, Mobil ve Kablosuz Ağlar, Yeni Nesil Ağ Teknolojileri, Ağ ve Bilişim Güvenliği, Açık Kaynak Kodlu Sistemler ve Zeki Optimizasyon Teknikleridir.


   

Dr. Öğr. Üyesi Ali Metin BALCI

E-posta: [email protected]

Dr. Balci, 1986 yılında Deniz Harp Okulundan Kontrol Sistemleri dalından mezun oldu, 1991’de ABD Monterey / Kaliforniya’da bulunan Naval Postgraduate School’da Bilgisayar Bilimleri dalında Yüksek Lisansını tamamladı; 2000 yılında ise Boğaziçi Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Doktorasını aldı. 1996 yılında 3 ay süre ile Hamburg Teknik Üniversitesinde, 2004 yılında ise Connecticut Üniversitesinde 5 ay süre ile araştırma faaliyetlerinde bulundu. 

Deniz Kuvvetlerinde değişik tip Savaş gemileri ve Sahil Güvenlik botlarında görev yapan Dr. Balcı, Türk Deniz Kuvvetleri Yazılım Geliştirme Merkezi’nin (YAZGEM) ve Araştırma Merkezi Komutanlığının (ARMERKOM) kuruluşları esnasında çekirdek personel olarak görev aldı.  Bu görevleri esnasında aktif olarak birçok orta ve büyük ölçek ulusal ve uluslararası projede görev aldı, yönetti. Deniz Kuvvetleri K.lığı Araştırma Merkezi K.lığının 5 yıl Komutanı olarak görev yaptıktan sonra, bir yıl süre ile Dz.K.K.lığı APGE Daire Başkanlığı görevini yerine getirdi. 2013 yılında, Albay rütbesi ile kendi isteği ile emekli oldu.  2005-2007 yılları arasında NATO Napoli İtalya Deniz Üs K.lığında Muhabere ve Bilgi Sistemleri Planlama Şb. Müdürü olarak da görev yapan Dr.Balcı, NATO bünyesinde gemi ve karargahlarda çeşitli haberleşme ve bilgi işlem projeleri yürüttü. 

Emeklilik sonrası ARGELA bünyesinde çalışmaya başlayan Dr. Balcı, 1 Ağustos 2017 tarihinde ARGELA’da ARGE, Kamu ve Savunma Çözümlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevinden ayrılarak, yeni kurulan ULAK Haberleşme A.Ş.’nin ilk personeli ve  Genel Müdürü olarak görev yapmaya başladı. ULAK 4.5G Baz İstasyonu ve MİLAT (Milli Ağ Teknolojileri)’nin ürünleşmesi çalışmaları başta olmak üzere, azami oranda milli ve yerli imkanlar ile 5G ve 5G etkinleştirici teknolojiler konusunda uygulama ve ürün odaklı ARGE çalışmalarını, yönetti, yönlendirdi. 

Mart 2021 ayında ULAK Haberleşme AŞ’den ayrılan Dr. Balcı,  Haziran 2021 itibari ile Better Life Communication – BLC İletişim ve Güvenlik Sistemleri AŞ firmasını kurdu. Firmasında yerel ve global paydaşlar ile İletişim Altyapıları, Bulut Teknolojileri, Güvenlik sistemleri ve 4G/5G Dikey Uygulamaları konusunda projeler yapmakta, ARGE çalışmaları gerçekleştirmektedir.  

Eylül 2021 itibari OSTİM Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

Dr. Öğr. Üyesi Sara ABRİ

E-Posta: [email protected]

Dr. Sara Abri, doktora derecesini Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden 2020 yılında almıştır. Doktora tezini arama motorların sonuçlarının kullanıcı profiline göre sıralanması konusunda yazmıştır.

Yüksek Lisans derecesini 2011 yılında Şiraz Üniversitesi'nden en iyi yüksek lisans öğrencisi olarak aldı. Lisans eğitimini Tebriz Üniversitesi'nde bilgisayar bilimleri bölümünde tamamladı.

Sara Abri, uzay ve askeri endüstriler için yapay zeka ürünlerinin geliştirilmesinde çok önemli bir role sahiptir. Ticari sektörde çalışan yapay zeka konusunda uzmandır.


 

Dr. Öğr. Üyesi Arif Furkan MENDİ

E-Posta: [email protected]

Arif Furkan Mendi, Lisans eğitimini 2011 yılında Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yaptıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans ve Bahçeşehir MBA derecelerini almış, ardından 2021 yılında Eskişehir Teknik Üniversitesinde en iyi doktora öğrencisi olarak mezun olmuştur. 2012 yılında HAVELSAN'da iş hayatına başlayan Mendi, birçok projede yazılım mühendisi ve proje yöneticisi olarak görev yapmıştır. Teknoloji yönetimi ve inovasyon alanındaki çalışmaları ile kurumsal dönüşüm çalışmaları gerçekleştirmiştir. Hâlihazırda HAVELSAN’da iş geliştirme ve çözüm mühendisliği direktörü olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanı blokzincir, sayısal ikiz, yapay zekâ gibi yeni nesil teknolojiler olan Mendi, birçok ulusal ve uluslararası araştırma projelerinde ve bilimsel dergilerde hakemlik yapmakta olup, 30’dan fazla akademik çalışmasının yanında 3 adet de patent çalışması bulunmaktadır.


  Arş. Gör. Mustafa Sami CÜCEN

E-posta: [email protected]

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2020 yılında mezun olmuştur. Lisans eğitimi sürecinde stajı programını 2018 yılında TÜRKSAT’ta, iş yeri eğitimi programını 2019 yılında HAVELSAN’da tamamlamıştır. Lisans tezi olarak C++ programlama dili ile ‘IP Çoklumedya Alt Sistemi Servisleri Şebeke Uygulamaları Görev Kritik Servislerde Medya Aktarma Sunucusu’ isimli proje geliştirmiştir. 2020 yılında Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği ana bilim dalında tezli yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Yüksek lisans tezi ile ilgili çalışmaları devam etmektedir.

     
Yarı Zamanlı ve Misafir Öğretim Üyelerimiz
     
   

Öğretim Görevlisi Faysal BAŞÇİ

E-posta: [email protected]

Faysal Başçi akademi ve özel sektörde 20 yıldan daha fazla Ar-Ge ve Ar-Ge yönetimi tecrübesine sahiptir. 1999 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümünden mezun olduktan sonra aynı bölümden 2002 yılında Master derecesini aldı. Daha sonra 2002-2004 yılları arasında University of Central Florida’da Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde ve 2004-2006 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği bölümünde doktora çalışmalarını yürüttü. Mezuniyetinden itibaren, üniversitede araştırma görevlisi, sırası ile Meteksan Sistem, SDT A.Ş. ve LNL Teknoloji’de sistem ve yazılım mühendisi, proje yöneticisi Ar-Ge direktörü, Ürün Geliştirme Direktörü pozisyonlarında görev aldı. 2012 Yılından beri LNL Teknoloji’de CTO görevini yürütmektedir. Ayrıca GTENT (Global Telekomünikasyon ve Entegre Teknolojiler) AŞ’de yönetim kurulu üyeliği, Nanografi Nanoteknoloji firmasında yönetim kurulu danışmanlığı görevlerini yürütmektedir. Faysal Başçi’nin uzmanlık alanları IoT, Kenar Bilgi İşlem, Haberleşme Teknolojiler ve Endüstri 4.0’dır. IoT, telekomünikasyon ve giyilebilir cihazlar alanında birçok cihaz ve sistem tasarlamış ve bu alanda patentleri mevcuttur. Faysal Başçi bu görevlerinin dışında GTENT A.Ş. 5G Yeni Radyo grubunun yöneticisidir.