Bilgisayar Mühendisliği Bölümü (İngilizce)

Akademik Kadro

 

Prof. Dr. Ali SEBETCİ

E-Posta: [email protected]

Lisans ve yüksek lisans derecelerini sırasıyla 1994 ve 1999 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi'nden, doktora derecesini 2004 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden aldı. 2007 ve 2008 yılları arasında Almanya, Dresden Leibniz Katı Hal Fiziği ve Malzeme Araştırmaları Enstitüsü'nde misafir bilim insanı ve 2008 ve 2009 yılları arasında ABD Kaliforniya Üniversitesi, Riverside Kampüsü Kimya Bölümünde doktora sonrası araştırmacı olarak bulundu. Türkiye’de 13 yıl çeşitli üniversitelerinin Bilgisayar ve Makine Mühendisliği Bölümlerinde öğretim üyesi olarak çalıştı. Uzmanlık alanı hesaplamalı kimyasal fizik olan Dr. Sebetci’nin SCI(E) kapsamında yayınlanmış 18 özgün makalesi, İngilizce dilinde yayınlanmış bir kitap ve bir kitap bölümü ve uluslararası konferanslarda sunulmuş çok sayıda bildirisi bulunmaktadır.


 

 

Prof. Dr. Hasan ERBAY

E-Posta: [email protected]

Hasan Erbay 1968 yılında Ankara'da doğdu. Doktora derecesini Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği ve M.S. Matematik alanında Penn State Üniversitesi'nde (ABD),  ve  lisans eğitimini  Matematik alanında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden almıştır. Araştırmaları bilimsel hesaplama, sayısal doğrusal cebir ve sayısal hesaplama alanlarında olup, teoriden tasarıma ve uygulamaya kadar yazılım kalitesinin iyileştirilmesine odaklanmaktadır. Başta görüntü işleme, derin öğrenme ve tıbbi ve eğitimsel veri madenciliği olmak üzere bilgisayar biliminin diğer disiplinlerindeki araştırmacılarla aktif olarak işbirliği yapmaktadır.


 

Prof. Dr. Çağatay BÜYÜKKOÇ

E-Posta: [email protected]

Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik  Elektronik Mühendisliği bölümünde  tamamlamıştır. Doktora eğitimini ise University of California’da Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde  tamamlamıştır.

2002 yılında Lucent Technologies INC’de müdürlük,2004 yılında ZTE,INC’de başkan vekilliği ve CEO danışmanlığı, 2008 yılında ise CISC’da teknik şef ve yönetim danışmanlığı görevlerini yürütmüştür. Son olarak AT&T isimli teknoloji firmasında Lead MTS, Director of RAN Evolution Architecture&Network Realization olarak görevine devam etmektedir.  

Dr. Öğr. Üyesi Ramazan KOCAOĞLU

E-Posta: [email protected]

Dr. Ramazan KOCAOĞLU, Ankara'da doğdu.  2009 yılında Gazi Üniversitesinde Lisans eğitimini tamamladı. 2009-2018 yılları arasında özel sektörde ağ ve bilişim güvenliği alanında danışmanlık ve yöneticilik yaptı. Özel sektör ve kamuda birçok projede görev alarak sektör tecrübesine sahip olan Dr. Kocaoğlu, 2012 yılında Gazi Üniversitesi Bilgisayar Bilimlerinde Yüksek Lisans, 2017 yılında Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Doktora eğitimini tamamladı. 2019 yılında Kırıkkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde ikinci lisans eğitimini tamamladı. 2018 yılında kurucusu olduğu şirketi ile kamuda ve özel sektörde birçok proje bitirmenin ve danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra, bilişim sektöründeki ihtiyaçları giderebilecek ürünler ve çözümler üretmeye devam etmektedir. Tübitak 1501 ve 1507 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programlarında proje yöneticiliği yapmaktadır. 2012-2020 yılları arasında çeşitli üniversitelerde misafir öğretim görevlisi olarak dersler vermektedir.

Dr. Ramazan Kocaoğlu’un Ulusal ve uluslararası dergilerde yayınları bulunmaktadır. İlgi alanları; Bilgisayar Ağları, Mobil ve Kablosuz Ağlar, Yeni Nesil Ağ Teknolojileri, Ağ ve Bilişim Güvenliği, Açık Kaynak Kodlu Sistemler ve Zeki Optimizasyon Teknikleridir.


   

Dr. Öğr. Üyesi Ali Metin BALCI

E-posta: [email protected]

Dr. Balci, 1986 yılında Deniz Harp Okulundan Kontrol Sistemleri dalından mezun oldu, 1991’de ABD Monterey / Kaliforniya’da bulunan Naval Postgraduate School’da Bilgisayar Bilimleri dalında Yüksek Lisansını tamamladı; 2000 yılında ise Boğaziçi Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Doktorasını aldı. 1996 yılında 3 ay süre ile Hamburg Teknik Üniversitesinde, 2004 yılında ise Connecticut Üniversitesinde 5 ay süre ile araştırma faaliyetlerinde bulundu. 

Deniz Kuvvetlerinde değişik tip Savaş gemileri ve Sahil Güvenlik botlarında görev yapan Dr. Balcı, Türk Deniz Kuvvetleri Yazılım Geliştirme Merkezi’nin (YAZGEM) ve Araştırma Merkezi Komutanlığının (ARMERKOM) kuruluşları esnasında çekirdek personel olarak görev aldı.  Bu görevleri esnasında aktif olarak birçok orta ve büyük ölçek ulusal ve uluslararası projede görev aldı, yönetti. Deniz Kuvvetleri K.lığı Araştırma Merkezi K.lığının 5 yıl Komutanı olarak görev yaptıktan sonra, bir yıl süre ile Dz.K.K.lığı APGE Daire Başkanlığı görevini yerine getirdi. 2013 yılında, Albay rütbesi ile kendi isteği ile emekli oldu.  2005-2007 yılları arasında NATO Napoli İtalya Deniz Üs K.lığında Muhabere ve Bilgi Sistemleri Planlama Şb. Müdürü olarak da görev yapan Dr.Balcı, NATO bünyesinde gemi ve karargahlarda çeşitli haberleşme ve bilgi işlem projeleri yürüttü. 

Emeklilik sonrası ARGELA bünyesinde çalışmaya başlayan Dr. Balcı, 1 Ağustos 2017 tarihinde ARGELA’da ARGE, Kamu ve Savunma Çözümlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevinden ayrılarak, yeni kurulan ULAK Haberleşme A.Ş.’nin ilk personeli ve  Genel Müdürü olarak görev yapmaya başladı. ULAK 4.5G Baz İstasyonu ve MİLAT (Milli Ağ Teknolojileri)’nin ürünleşmesi çalışmaları başta olmak üzere, azami oranda milli ve yerli imkanlar ile 5G ve 5G etkinleştirici teknolojiler konusunda uygulama ve ürün odaklı ARGE çalışmalarını, yönetti, yönlendirdi. 

Mart 2021 ayında ULAK Haberleşme AŞ’den ayrılan Dr. Balcı,  Haziran 2021 itibari ile Better Life Communication – BLC İletişim ve Güvenlik Sistemleri AŞ firmasını kurdu. Firmasında yerel ve global paydaşlar ile İletişim Altyapıları, Bulut Teknolojileri, Güvenlik sistemleri ve 4G/5G Dikey Uygulamaları konusunda projeler yapmakta, ARGE çalışmaları gerçekleştirmektedir.  

Eylül 2021 itibari OSTİM Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

Dr. Öğr. Üyesi Arif Furkan MENDİ

E-Posta: [email protected]

Arif Furkan Mendi, Lisans eğitimini 2011 yılında Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yaptıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans ve Bahçeşehir MBA derecelerini almış, ardından 2021 yılında Eskişehir Teknik Üniversitesinde en iyi doktora öğrencisi olarak mezun olmuştur. 2012 yılında HAVELSAN'da iş hayatına başlayan Mendi, birçok projede yazılım mühendisi ve proje yöneticisi olarak görev yapmıştır. Teknoloji yönetimi ve inovasyon alanındaki çalışmaları ile kurumsal dönüşüm çalışmaları gerçekleştirmiştir. Hâlihazırda HAVELSAN’da iş geliştirme ve çözüm mühendisliği direktörü olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanı blokzincir, sayısal ikiz, yapay zekâ gibi yeni nesil teknolojiler olan Mendi, birçok ulusal ve uluslararası araştırma projelerinde ve bilimsel dergilerde hakemlik yapmakta olup, 30’dan fazla akademik çalışmasının yanında 3 adet de patent çalışması bulunmaktadır.


 

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet ÖZDİL

E-Posta: [email protected]

Ahmet Özdil, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde grid ortamında fast fourier transform ve wavelet yöntemleri ile ses sinyallerinden gürültü temizlenmesi çalışmasıyla lisans, Melikşah Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans programında gömülü sistemlerde yüz tanıma çalışmasıyla yüksek lisans ve Abdullah Gül Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği doktora programında medikal termal görüntülerin otomatik olarak işlenmesi ve sınıflandırılması çalışmasıyla doktora derecelerini almıştır.
1996 yılında başlayan yazılım serüvenine lisans mezuniyetinden itibaren profesyonel olarak devam eden Özdil, İstanbul'da özel sektörde farklı firmalarda çalıştıktan sonra akademik hayata başlamıştır. Akademik çalışmalarının yanında hem farklı TÜBİTAK projelerinde görev almış hem de cnc otomasyon, masaüstü-mobil-web uygulama projeleri geliştirerek özel sektör ile ortak çalışmalarını devam ettirmiştir.


 

Dr. Öğr. Niayesh GHARAEİ

E-Posta: [email protected]

Niayesh Gharaei, İran'ın İslami Azad Üniversitesi'nden (IAU) sırasıyla 2012 ve 2014 yıllarında yazılım mühendisliği alanında Lisans derecesini ve bilgisayar mühendisliği alanında Yüksek Lisans derecesini aldı. Doktora derecesini 2018 yılında Malezya Teknoloji Üniversitesi'nden (UTM) aldı. Halen OSTİM Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır. Mevcut araştırma alanları arasında bulut maliyet optimizasyonu, kablosuz sensör ağları, bilgisayar güvenliği ve IoT yer almaktadır.


     

Arş. Gör. Osman ÖZDEMİR

E-Posta: [email protected]

2020 yılında KTO Karatay Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden ve 2021 yılında KTO Karatay Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. 2022 yılında Konya Teknik Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsünde Elektrik Elektronik Mühendisliği ana bilim dalında tezli yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Yurt içinde ve dışında çeşitli firmalarda Ar-Ge çalışmalarında bulunmuştur. Yüksek lisans tezi ile ilgili çalışmaları devam etmektedir. 

 


 

 

 

Arş. Gör. Yusuf GÜL

E-Posta: [email protected]

2018 yılında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2023 yılında Ostim Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Özel sektörde donanım tasarım mühendisi ve proje yöneticisi olarak görev aldı. Yüksek lisans tezi ile ilgili çalışmaları devam etmektedir. 

 

Yarı Zamanlı ve Misafir Öğretim Üyelerimiz
     
   

Öğretim Görevlisi Faysal BAŞÇİ

E-posta: [email protected]

Faysal Başçi akademi ve özel sektörde 20 yıldan daha fazla Ar-Ge ve Ar-Ge yönetimi tecrübesine sahiptir. 1999 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümünden mezun olduktan sonra aynı bölümden 2002 yılında Master derecesini aldı. Daha sonra 2002-2004 yılları arasında University of Central Florida’da Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde ve 2004-2006 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği bölümünde doktora çalışmalarını yürüttü. Mezuniyetinden itibaren, üniversitede araştırma görevlisi, sırası ile Meteksan Sistem, SDT A.Ş. ve LNL Teknoloji’de sistem ve yazılım mühendisi, proje yöneticisi Ar-Ge direktörü, Ürün Geliştirme Direktörü pozisyonlarında görev aldı. 2012 Yılından beri LNL Teknoloji’de CTO görevini yürütmektedir. Ayrıca GTENT (Global Telekomünikasyon ve Entegre Teknolojiler) AŞ’de yönetim kurulu üyeliği, Nanografi Nanoteknoloji firmasında yönetim kurulu danışmanlığı görevlerini yürütmektedir. Faysal Başçi’nin uzmanlık alanları IoT, Kenar Bilgi İşlem, Haberleşme Teknolojiler ve Endüstri 4.0’dır. IoT, telekomünikasyon ve giyilebilir cihazlar alanında birçok cihaz ve sistem tasarlamış ve bu alanda patentleri mevcuttur. Faysal Başçi bu görevlerinin dışında GTENT A.Ş. 5G Yeni Radyo grubunun yöneticisidir.


 

Prof. Dr. Turgay ÜNVER

E-posta: [email protected]

Turgay Ünver, doktora derecesini 2008 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden (ODTÜ; Türkiye) aldı. 2009 yılında Karatekin Üniversitesi'nde Yardımcı Doçent oldu ve 2011 yılında Doçentlik ünvanını aldı. Başlıca araştırma alanları, mikro-RNA biyolojisi de dahil olmak üzere genom ve transkriptom analizlerini içermektedir. Şu anda, CRISPR Cas9, derin dizileme ve biyoinformatik gibi yeni gelişen teknolojileri ortaklaşa kullanarak önemli biyolojik problemler üzerinde çalışmaktadır. Halihazırda, 60'tan fazla indeksli makale yayınlamış olup 5450'den fazla atıf almış olan bu makalelerin H-indeksi 34’dür. 2012 yılında TÜBİTAK-TWAS tarafından ödüllendirilmiş, 2013 yılında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından üstün başarılı seçkin genç bilim insanı seçilmiştir. Halen iki biyoteknoloji şirketini yönetmekte Genomik, BMC Genomik, Fonksiyonel ve Bütünleştirici Genomik ve PloS One gibi bilimsel dergilerde editörlük görevlerini yürütmektedir.