Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği alanında bulunduğu kurum ve kuruluşa artı değer katabilen, teknik yöneticilik yapabilecek, mühendislik problemlerini analiz etme, sentezleme, modelleme ve çözümleme becerileri kazandırılmış, özgün araştırma yapabilen, evrensel boyutta bilgi üreten, ürettiği teknolojiyi sanayiye aktarabilen, bilgi ve tecrübesini toplum ve sanayi ile paylaşabilen, ülkemizin bilimsel ve teknolojik birikimine katkıda bulunabilecek, uygulamada da başarılı olacak ve OSTİM Teknik Üniversitesi’nin genel misyonunu ve vizyonunu benimsemiş ve özümsemiş bilgisayar mühendisi yetiştirmektir.

Program, öğrencilere, bilgisayar / bilişim sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi ve uygulanması konularında hem donanım hem yazılım hem de bu iki bileşeni de içeren sistemler alanında etkin bir şekilde çalışabilecekleri bilgi ve becerileri kazandırmaya yönelik olarak hazırlanmıştır. Programda, genel olarak mühendislik ve Bilgisayar Mühendisliği ile ilgili bilgilerin ilk yıldan itibaren verilmesi suretiyle öğrencilerin meslekleri ile erkenden tanışmaları sağlanmaktadır. 

Akademik Kadro

 

Prof.Dr. Serhan DAĞTAŞ

Prof. Dr. Serhan Dağtaş, 1971 yılında Isparta’da dünyaya geldi. Üniversite, özel sektör ve kamu sektörlerinde 28 yıllık tecrübeye sahip olan Prof. Dağtaş 1987’de İzmir Fen Lisesi’ni, 1991 yılında ise Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği programını tamamladı. Fulbright programı çerçevesinde A.B.D’ne gitmeye hak kazanan Prof. Dağtaş, Purdue Üniversitesi’nden yüksek lisans (1994) ve doktora (1998) diplomalarını aldı. Doktora eğitimi sonrası SIEMENS, PHILIPS gibi önde gelen teknoloji firmalarının araştırma-geliştirme birimlerinde görevler üstlendikten sonra 2002 yılından itibaren kariyerini akademik dünyada devam ettiren Prof. Dağtaş, A.B.D.’de Arkansas ve Kanada’da Waterloo üniversitelerinde görev yaptı. 2010 yılında profesör ünvanına hak kazanan Prof. Dağtaş SAP araştırma merkezinde baş araştırmacı olarak bir yıl geçirdi. 2011-2012 döneminde üniversiteden izinli olarak (sabbatical) TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde bulunan Prof. Dağtaş burada başkan vekilliği ve Enerji Enstitüsü müdürlüğü görevlerini yürüttü. Uzmanlık sahibi olduğu elektronik mühendisliği ve bilişim bilimleri dışında ar-ge stratejileri, teknoloji yönetimi, inovasyon ve ticarileştirme alanlarında da çalışmalara imza atan Prof. Dağtaş’ın uluslararası yayn ve bildirileri dışında kabul edilmiş 12 patenti bulunmaktadır.

 

Doç.Dr. Serdar MÜLDÜR

Doç. Dr. Serdar MÜLDÜR, 1984 yılında Naval Postgraduate Scholl/USA Bilgisayar Bilimleri (Computer Science) bölümünden Yüksek Lisans (MS) derecesi ile mezun oldu. 1985-2000 yılları arasında kamuda, bilgisayar merkezinde, işletme mühendisi, proje mühendisi, işletme amirliği ve bilgi sistemleri daire başkanlığı görevlerinde bulundu. 1999 yılında Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde doktorasını tamamladı. 2004 yılında Doçent ünvanını aldı. 2000-2017 yılları arasında Havelsan A.Ş.’de, Komuta Kontrol ve Bilgi Sistemleri bölümünde Direktör ve Genel Müdür Yardımcısı olarak; MİLGEM-Milli Gemi ve Denizaltı Gemileri için Milli komuta kontrol yazılımlarının geliştirilmesi, askeri uçaklar ve uçakların yer kontrol birimleri için görev sistemi yazılımlarının geliştirilmesi, çeşitli kamu teşkilatları için yönetim bilgi sistemlerinin geliştirilmesi çalışmalarında görev yaptı. 2000-2018 yılları arasında çeşitli üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak; lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde dersler verdi. 2007-2019 yılları arasında savunma sanayii şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği, yönetim kurulu başkanlığı ve denetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Doç. Dr. Serdar MÜLDÜR’ün Ulusal ve uluslararası dergilerde bildirileri bulunmaktadır. İlgi alanları, Yazılım Mühendisliği, Yazılımda Kalite, Veri Tabanı uygulamaları, Bilgisayar Ağları ve Yönetim Bilgi Sistemleridir.

 

Çağatay BÜYÜKKOÇ

 

Emine YAMAN

Dersler

Dersin Adı

Mühendislik için Genel Fizik I

Bilgisayar Bilimleri için Ayrık Matematik

Mühendisler için Genel Matematik I

Bilgisayar Programlama –I

Akademik Amaçlı İngilizce I

Türkçe I

Etik ve Sosyal Sorumluluk

Bilgisayar Programlama – II

Bilgisayar Mühendisliğine Giriş

Mühendislik için Genel Fizik II

Mühendisler için Genel Matematik II

Akademik Amaçlı İngilizce II

Türkçe II

Veri Yapıları

Sayısal Tasarım

Diferansiyel Denklemler

İş Sağlığı ve Güvenliği

Atatürk İlkeleri ve Inkilap Tarihi – I

Mesleki İngilizce I

Sistem Programlama

Bilgisayar Mimarisi ve Organizasyonu

Vektör Analizi ve Lineer Cebir

Üniversite Seçmelisi I

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – II

Mesleki İngilizce II

Algoritma Analizi

Programlama Dilleri

İşletim Sistemleri

Bilgisayar Bilimi için Olasılık ve İstatistik

Üniversite Seçmelisi II

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin Temelleri

İleri Düzey Akademik İngilizce I

Veritabanı Sistemleri

Yazılım Mühendisliği

Bilgisayar Ağları

Fakülte Seçmeli I

Mühendisler için Hukuk

İleri Düzey Akademik İngilizce II

Mühendislik Ekonomisi

Rapor Yazma

Bitirme Projesi I

Siber Güvenlik

Yapay Zekâ

İleri Düzey İletişim Becerileri

Bitirme Projesi II

 

Duyurular